Fiala: Ukrajinci hájí Havlovy hodnoty. Rusko záměrně vyvolává migrační, surovinovou a potravinovou krizi

6.7.2022 10:14 dop.

Pět pilířů českého předsednictví. Tak by se dal nazvat projev, který předseda vlády Petr Fiala pronesl před poslanci Evropského parlamentu. Hovořil o Ukrajině a Rusku, také o Václavu Havlovi. Vyzval ale také k zařazení jádra mezi ekologicky čisté zdroje a zdůraznil, že pokud má EU dosáhnout svých klimatických cílů a nezkrachovat přitom, musí mít členské státy možnost volby.

Fiala: Ukrajinci hájí Havlovy hodnoty. Rusko záměrně vyvolává migrační, surovinovou a potravinovou krizi
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Petr Fiala v Evropském parlamentu

„Madame President, dear Roberta, Madame President of the Comission, dear Ursula,“ pozdravil Petr Fiala. A pak anglicky začal o jednotné evropské pozici proti Rusku, která se podařila za francouzského předsednictví.

Priority českého předsednictví pak začal prezentovat česky. Plány priorit prý otočil 24. únor, protože za hranicemi Evropy probíhá válka. „Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou krizi, využívá energetické suroviny jako zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ popisoval český premiér poloprázdnému sálu.

Jsme podle něj rádi, že nás před důsledky, kterým musí čelit Ukrajina, chrání členství v EU a v NATO.

Následovalo líčení cesty do Kyjeva, kde na vlastní oči viděl hrdinství Ukrajinců. Připomnělo mu to, že naše hodnoty nejsou samozřejmě, a je potřeba je hájit. „Hodnoty, za které dnes Ukrajinci bojují, jsou hodnotami, které hájil jeden ze zakladatelů moderního českého státu, prezident Václav Havel,“ pokračoval po krátkém potlesku.

Proto si české předsednictví vzalo jako motto jeho „esej“ z roku 1996 Evropa jako úkol. A právě proto profesor Fiala začal zadávat úkoly, které během půl roku českého předsednictví máme splnit. Hlavně nalézt jednotnou shodu na opatřeních, která zmírní dopady krize na občany. Krizím totiž musí EU činit zejména společně.

„Evropa by měla vést příkladem. Měla by dbát svého svědomí a postavit se čelem k výzvám,“ vyzval Fiala. Ovšem postavit k výzvám se musíme vyváženě. České předsednictví, jak ujistil, se bude snažit brát v úvahu všechny názory, které v diskusi zazní. Musíme totiž předcházet rozdělování.

„Rething, rebuil, repower“. To je hlavní úkol českého předsednictví, který odráží současné výzvy.

„České předsednictví bude chtít budovat bezpečnou a prosperující Evropskou unii. Takovou, jaká je věrná hodnotám svobody a demokracie,“ ujistil. Zvlášť zmínil odpovědnost k životnímu prostředí, které musíme předat dalším generacím.

Následoval výčet pěti „pilířů“, které chceme zvládnout. Prvním je zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. Následoval další výklad o ruské imperiální politice, se kterou má i naše země trpkou zkušenost. Politická a vojenská podpora Ukrajiny je proto podle Fialy klíčová pro celou další budoucnost EU. Tomu menší část přítomných poslanců zatleskala.

Pak hovořil o obnově Ukrajiny a o její cestě do EU, kterou by posílila.

Urychlená implementace „repower EU“

Druhým pilířem je energetika. Podle Fialy je především důležité zajistit si energetickou nezávislost na zemích, které ohrožují naší bezpečnost. „Řeč je samozřejmě o ruském plynu, ropě a uhlí,“ dodal po lopatě. Odpovědí jsou podle Fialy společné evropské projekty, které nás této závislosti zbaví. Takže v rámci energetiky chce Fiala řešit hlavně energetickou bezpečnost a „urychlenou implementaci repower EU“.

Bude prý třeba koordinovat utváření zásob plynu před zimou a nakupovat společně. Model společných nákupů se podle Fialy velmi osvědčil už za covidové krize. „Musíme mít na paměti, že se můžeme ocitnout v situaci, kdy bude více než kdy jindy potřebná solidarita mezi členskými státy,“ apeloval.

Musíme podporovat domácí bezemisní zdroje, potřebné k plnění klimatických cílů. „Dlouhodobý cíl dekarbonizace jde ruku v ruce s krátkodobým cílem derusifikace dodávek, a tak se na ty věci musíme dívat,“ vyzval Fiala.

Abychom se rychle mohli derusifikovat, musí ale mít podle Fialy každý členský stát možnost zvolit si takový energetický mix, jaký mu nejvíce vyhovuje, aby splnil nezávislost na Rusku i dosažení klimatických cílů.

Pak explicitně podpořil zařazení jádra do taxonomie podporovaných zdrojů energie, i přes námitky schválené výbory Evropského parlamentu. Podle Fialy je návrh křehkým a komplexním kompromisem, který by se neměl rozbíjet.

„Jaderná energie a plyn z bezpečných států jsou pro řadu členských zemí jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout,“ řekl Fiala.

Bezpečnost kybernetického prostoru, to je třetí pilíř českého předsednictví. Opět zmínil bezpečnostní situaci ve světě a vyzval k „implementaci klíčových témat v rámci strategického kompasu“.

Za nutné považuje též masivní investice do evropského obranného průmyslu.

Pak se rozhovořil o nových hrozbách digitálního věku, které využívají naši protivníci a nepřátelé. „Budeme se věnovat kybernetickým hrozbám a posilování odolnosti Evropy vůči útokům zvenčí,“ slíbil Fiala. Týká se to také boje proti dezinformacím.

Čtvrtou prioritou je strategická odolnost evropské ekonomiky. Epidemie covidu podle něj odhalila slabiny. „Evropa musí být průmyslový a technologický lídr,“ vyzval. K tomu je potřeba jednotného trhu a lepšího porozumění dodavatelským řetězcům. Prohlubovat ekonomické vztahy s partnery mimo EU je důležité, ale jen pokud sdílejí naše hodnoty.

Digitalizace a automatizace průmyslu bude také důležitá a Evropa v tom podle Fialy „musí být lídrem“.

Hovořil i o potravinové bezpečnosti, na kterou také dopadá válka na Ukrajině. „Nesmíme zapomínat ani na zajištění dostatku potravin i v jiných částech světa, zejména těch nejohroženějších,“ vyzval.

„Ronald Reagan kdysi řekl, že svoboda není nikdy dál než jednu generaci od svého zániku. A já dodávám, že totéž můžeme říci o demokracii,“ vylepšil Petr Fiala slavný výrok amerického prezidenta.

Posilovat občanskou společnost...

Pátou prioritou je totiž odolnost demokracie proti vnitřním a vnějším hrozbám.

„Naše demokracie je neustále terčem útoku od těch, kterým vadí naše hodnoty. Kterým vadí demokracie, kterým vadí právní stát,“ varoval premiér. Proto tyto hodnoty musíme bránit. Proto české předsednictví bude usilovat o svobodu, lidská práva a evropské hodnoty. „Budeme posilovat občanskou společnost, svobodná média a nezávislé instituce na celém evropském kontinentě,“ ujistil Fiala.

Je si vědom, že nás čeká těžké období, některé možná i pokles HDP. „Nesmíme zapomínat na chudé a potřebné,“ připomněl.

Pak opět přešel do angličtiny a ujistil, že ČR je na předsednictví připravena a dokáže splnit své sliby. „Doufám, že s naší pomocí bude Ukrajina na cestě k evropské budoucnosti,“ ujistil mimo jiné.

„Evropský parlament je pilířem demokracie a proto věřím, že můžeme počítat s jeho podporou,“ prohlásil Petr Fiala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak se mávalo „fašistou“ sem a tam. Odpůrci Babiše už možná zapomněli

15:44 Jak se mávalo „fašistou“ sem a tam. Odpůrci Babiše už možná zapomněli

„Fašisté a nacisté.“ Těmito slovy vzbudil Andrej Babiš pobouření u příznivců pětikoalice i u jejích …