Fiala ještě ani mluvit nezačal. Už ho okřikli. Národ? Neexistuje

22.6.2022 7:10 odp. | Ze sítí

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes dopoledne na sociální sítí pozval lidi k televizním obrazovkám, s tím, že chce sdělit „něco důležitého národu“. Už nyní čelí však kritice, že jde o zbytečnou exhibici. Bohatě by stačila tisková konference, nejsme národ, říká novinář z Respektu Marek Švehla. Ovšem sám svým názorem roztočil spirálu negativních reakcí.

Fiala ještě ani mluvit nezačal. Už ho okřikli. Národ? Neexistuje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Milí přátelé, chci vám něco důležitého říct, proto večer vystoupím s mimořádným projevem,“ oznámil ministerský předseda ve středu v odpoledních hodinách. Úřad vlády doplnil, že projev k národu, plánovaný na 20:00, se bude točit okolo politických a ekonomických témat.

Překvapivě ale slova kritiky přišla ještě předtím, než se národ dozvěděl, co přesně má premiér Fiala na srdci. Novinář Marek Švehla soudí, že se neděje nic až tak mimořádného, aby bylo třeba vystupovat s mimořádným projevem.

„Pokud nevstupujeme do války nebo tak něco, premiéři nemají obtěžovat lidi projevy a už vůbec tomu neříkat projevy k národu jak v 19. století,“ komentuje ve svém tweetu Fialův projev. „Nejsme národ, jsme společnost, veřejnost, občani. Pokud chce premiér něco sdělit, má uspořádat tiskovou konferenci,“ konstatoval Švehla.

Svými slovy o tom, že „nejsme národ“, rozlítil nemálo lidí. Jedním z nich je například politický geograf Jan Kofroň, který mu připomněl, že jsme „národní stát“. „Prý nejsme národ... přitom já bych Česko asi označil jako nation-state,“ kontroval.

Oponoval mu také podcaster Tomáš Jirsa, podle nějž Švehla zbytečně předbíhá. „Bývalo dobrým zvykem si projevy politiků poslechnout a pak je analyzovat, kritizovat, chválit… Ale v Respektu to mají naopak,“ uvedl.

Projevy jsou podle něj navíc mnohem hodnotnější než tiskové konference: „A jen ať je nějakých zásadnějších projevů politiků víc, člověk z toho o nich a jejich hlavách pozná mnohem víc než z tiskovek,“ myslí si Jirsa.

„Důležité je, aby to našlo a oslovilo publikum. Co si o tom myslí nějaký redaktor z Respektu, je Petru Fialovi asi upřímně jedno,“ vyslovil svůj názor uživatel Jan Hoffmann.

Právník Ondřej Šimíček si neodpustil rýpnutí, že tak praví člověk pracující pro médium Zdeňka Bakaly: „Chráněná dílna z Karlína nikdy nezklame,“ vzkázal Švehlovi.

Jednou z mála, s níž Švehlův postoj zarezonoval, byla socioložka a urbanistka Eva. Zvláště pak jeho slova o tom, že nejsme žádný národ, jsou podle ní zcela namístě: „Ty jo já pro jednou souhlasím s Markem Švehlou. Především ten tzv. ‚národ‘ (pardon, já neumím říkat národ bez uvozovek) je spot on. Fakt prosím ne. Není rok 1848,“ přitakala novináři.

Očekává se, že premiér Petr Fiala bude řečnit o boji s inflací či s energetickou krizí, stranou zřejmě nezůstane ani kauza kolem pražského dopravního podniku, která zasáhla i vedení hnutí STAN. S blížícím se českým předsednictvím v EU zaznívaly obavy ohledně destabilizace vlády.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…