Fiala místo komediálně-hororového Dobeše. Tisk komentuje nového šéfa školství

02.05.2012 6:27

Deníky se v komentářích věnují výběru nového ministra školství, kterým se stane prorektor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala. Fiala ve vládě nahradí Josefa Dobeše, který rezignoval na konci března. Zdůvodnil to nesouhlasem se škrty v rozpočtu svého úřadu. Prezident Václav Klaus by měl nového ministra jmenovat dnes.

Fiala místo komediálně-hororového Dobeše. Tisk komentuje nového šéfa školství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

Podle názoru komentátora Hospodářských novin (HN) je Fiala nesporně respektovaný odborník, vědec a jako poradce premiéra Petra Nečase (ODS) má i zkušenosti s praktickou politikou. Jeho kvality vyniknou zvláště ve srovnání s komediálně-hororovou postavou Dobeše. Má šanci udělat v resortu pořádek, zabránit tomu, aby Česko přišlo o stamiliony z eurofondů, připravit smysluplnou reformu vysokých škol.

Po Dobešovi bude každý králem

Pokud se však vládní stany dopracovaly ke standardnímu ministru školství po dvou letech, není to podle něj nejlepší zpráva. Zvlášť když ho nedokázaly najít ve vlastních řadách a musely sáhnout po nestraníkovi. Nominace Fialy je ukázkou jednoho z největších problémů českého vládnutí. Strany nemají lidi, musí lovit mimo své bahnité personální sádky, míní autor komentáře v HN. Podle autora komentáře v Mladé frontě Dnes (MfD) je naopak jmenování Fialy chytrým řešením čerstvé koaliční rošády. Pole školství bylo neobsazené, náleželo dnes roztříštěným Věcem veřejným a bylo třeba na ně vybrat postavu důstojnou a silnou, která dá zapomenout na marast posledních dní i nevalný dojezd Dobeše. To v silách Filaly podle MfD bezesporu je.

Dobrou zprávou je podle MfD i to, že konzervativní premiér Nečas potřeboval obsadit¨na ministra školství sobě názorově blízkého konzervativce, nebál se nekonzervativního kroku a vybral nestraníka. V ODS s tím může mít problémy. V každé straně jsou čekatelé na posty, kteří si myslí, že nárok na křeslo vyseděli na schůzích či vylobbovali v zákulisí. A další dobrou zprávou podle něj je, že to Fiala vzal. "Dnes bych čekal, že si silné osobnosti nebudou chtít angažováním v politice kazit renomé," dodal autor článku v MfD.

Podle názoru komentátora Lidových novin (LN) si skeptici mohou říkat, že po chaotovi Dobešovi bude každý králem. Zpočátku určitě. Po zhysterizované atmosféře neustále se měnících rozhodnutí a kontroverzí nás čeká zklidnění. Že nepřevládnou marginální názorové proudy, na to si mohou stěžovat snad jen zastánci "nejlepšího ministra školství", ten už doufejme nikdy nebude ministrem ničeho, dodal autor komentáře.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …