Fiala nadával Babišovi: Neobvyklé okolnosti? Ne, nedbalost a nevědomost

28.04.2020 12:08

Předseda opoziční ODS Petr Fiala se ve Sněmovně vyjádřil k žádosti o prodloužení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. Zároveň hovořil o rozsudku Městského soudu, který zrušil čtyři nařízení Ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb lidí a maloobchod a dal vládě čas do pondělí na to, aby zjednala nápravu.

Fiala nadával Babišovi: Neobvyklé okolnosti? Ne, nedbalost a nevědomost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

"Okolnosti byly neobvyklé. To je výmluva, která se používá na všechno. Ale tak to není. Nešlo o nedbalost, nevědomost. Vláda byla upozorněna, že dělá problematické rozhodnutí. Nešlo o časovou tíseň, vláda si sama zvolila tento postup," sdělil před poslanci Fiala. 

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16330 lidí

"Pan premiér, když něco zrovna potřebuje, tak se tváří konstruktivně, ale když to dostane, ukáže pravou tvář," poznamenal k dnešní žádosti Fiala a vzpomněl na své spory s premiérem při vyhlašování nouzového stavu. "Pokud se tady vláda opírá o nějaké dokumenty, analýzy, tak bych považoval za správné, aby byly k žádosti předloženy. My tady, dámy a pánové, rozhodujeme o zásadní věci. Nerozhodujeme o ničem menším než o tom, že vláda může omezit práva a svobody občanů," sdělil Fiala.

Vadí mu, že v žádosti nejsou jasné termíny, kdy a co vláda omezí, kdy a co vláda začne vracet do normálu, nejsou tam žádné konkrétní závazky. "Je to byrokratické čtení podprůměrné úrovně. Vláda nám tímto dává najevo, že se nouzový stav jakousi pomůckou a snaží se tady vyvolat dojem, že toto je normální. Ale toto normální není. To, co se děje, normální není! Rozhodnutí se tady mění v řádu hodin," horoval Fiala. 

"Nejen, že vláda jedná protiprávně, ale ještě není schopná dostatečné reflexe takové závažné chyby," vadí pak Fialovi i to, že vláda neuznává, že by došlo k chybě při jejím rozhodování, což podle jeho slov ukázalo rozhodnutí Městského soudu v Praze.

Zároveň Fiala navrhl, aby nouzový stav byl prodloužen pouze do 7. května. "Dnes prodloužíme nouzový stav opravdu naposledy a pokud se s námi chce vláda bavit, tak máme čtyři podmínky, přes něž nejede vlak," sdělil Fiala a hovořil například o pravidlech pro restart ekonomiky. 

"Ani pozvolné otevírání nevrátí do provozů ze dne na den. Je třeba nenechat lidi padnout. Je třeba slyšet zájmy nejen vašich voličů, ale i našich voličů," zdůraznil Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…