Fiala v USA: Přišla chvála. Ale pak Zaorálek načůral do mraveniště. Nebyl sám

15.04.2024 18:55 | Monitoring

Premiér Petr Fiala se v pondělí večer v Bílém domě setkal s prezidentem Spojených států Joem Bidenem. Ještě před tím český premiér zavítal do centrály CIA, kam ho doprovodili i šéfové českých tajných služeb. Zatímco jedni jásají, že si Biden našel čas na českého zástupce, podle jiných by byla pro Česko přínosnější schůzka se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Fiala v USA: Přišla chvála. Ale pak Zaorálek načůral do mraveniště. Nebyl sám
Foto: Repro X
Popisek: Premiér Petr Fiala v centrále CIA v Langley

Petr Fiala v pondělí odcestoval na dvoudenní návštěvu Spojených států a ve Washingtonu se setká s prezidentem Joem Bidenem. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) to považuje za velký úspěch české diplomacie. „Premiér Petr Fiala se dnes sejde s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém době... Meanwhile: Na setkání s ním čeká skoro 200 zemí a za funkční období prezidenta se to podaří jen 35 z nich. Česko je mezi nimi,“ upozornil Pospíšil.

Podle novináře Marka Stoniše by Fiala udělal lépe, kdyby se sešel se slovenským premiérem. „Pro českou zahraniční politiku by bylo důležitější, kdyby se český premiér Petr Fiala dnes večer sešel se slovenským premiérem Robertem Ficem a prezidentem Peterem Pellegrinim. Jenže s těmi se česká vláda nebaví,“ prohlásil Stoniš.

Předseda ANO v Praze Ondřej Prokop doufá, že Fiala neudělá Česku v USA ostudu. „Učíte se, pane premiére, alespoň pozdrav v angličtině bez toho, abyste ho musel číst nebo koktat? Prosím neudělejte ostudu. V USA si nás naštěstí pamatují dobře,“ napsal na síti X Prokop a přidal fotku, jak někdejší premiér Andrej Babiš přijal pozvání Donalda Trumpa v roce 2019.

Poslankyně Renáta Zajíčková (za ODS) ale tvrdí, že zatímco Fiala vrátil Česko zpět na mapu západního demokratického světa, u Babiše se Američané báli, aby naši zemi netáhl směrem k Rusku. „Premiéra Petra Fialu pozvala administrativa prezidenta Bidena, protože dostal Česko zpět na mapu západního demokratického světa. První návštěvou Kyjeva, okamžitou pomocí statisícům uprchlíků a konstantní podporou ukrajinské armády z nás udělal lídra pomoci proti ruské válečné agresi, která ohrožuje nejen Ukrajinu, ale celou demokratickou Evropu. No, Ondřeji Prokope, u vašeho majitele se spíš báli, abyste naši zemi na přání proruského Zemana ještě více netáhli směrem k Rusku,“ reagovala Zajíčková.

Novinářka Tereza Šídlová upozornila, že Fiala navštívil mimo jiné i centrálu CIA v Langley. „Fiala s šéfy českých tajných služeb navštíví i CIA, píše Nko. Cool. Go, Češi, go. Myslím, že ve Washingtonu musí oceňovat, jak se ke krizi na Ukrajině – migraci a zbrojní pomoci – postavila vláda Petra Fialy, ale taky česká společnost. To je naše DNA,“ zajásala Šídlová.

Ředitel Pražských strojíren Robert Masarovič ale Fialovu návštěvu v CIA nevidí tak pozitivně. Toho zaujal nadpis, že Fiala zamířil před jednáním s Bidenem do centrály CIA. „Zajímavá změna. Pamatuji doby, kdy diplomacie probíhala s noblesou sobě vlastní v prezidentských palácích, s nastoupenými jednotkami a rozevlátými prapory. Politická školení proběhla až po oficiálním uvítání vazalů, poddaných či dobrovolně povinných spojenců. Uvítat premiéra hrdé, svobodné a hodnotami nabité země v sídle rozvědky je nový fenomén. Doba se mění, metody silných vůči slabým zůstávají stejné, a to je skvělé a progresivní,“ má jasno Masarovič, že Fiala tím ukazuje podřízenost vůči USA.

Lídr SOCDEM ve volbách do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek dal Fialovu návštěvu do souvislosti s návštěvou Tomáše Garrigua Masaryka u tehdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. „Masaryk byl v roce 1918 u Woodrowa Wilsona nakonec úspěšný, když požadoval nezávislé Československo a hodit Rakousko-Uhersko přes palubu. Schůzka to prý ale moc hladká a příjemná nebyla. Petr Fiala to dnes nebude mít jednodušší. Amerika zřejmě nechce jen tak hodit Rusko jako budoucího partnera přes palubu a suverénní Ukrajina se nezdá být její jasná priorita,“ napsal Zaorálek, že Fiala je v USA hlavně v zájmu Ukrajiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tvl , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 15.04.2024 20:05:20
Pospíšil, Zajíčková a Šidlová si cvrnkli do textilu,,Jen by mě zajímalo jak to vyřeší domácí problémy,a že jich nutelaci vyrobili mraky,, Takže to že lhář pije kafe se sklerotickým dědkem na plenách mě fakt nezajímá,, Jistě domluví jen další podraz na Čechy,,

|  15 |  0

Další články z rubriky

Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

10:30 Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

Zdá se, že Alexandr Vondra, lídr koalice SPOLU pro nadcházející Evropské volby, šlápl, obrazně řečen…