Fialo! Zelenskyj uložil úkol Česku. A chce zbraně

21.07.2022 8:43 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, ve svém dalším nočním projevu ke svým spoluobčanům i ke světu uložil úkol České republice. Jako předsedající země EU se má Česko podle Zelenského snažit o to, aby se co nejvíc urychlilo přijetí Ukrajiny do EU. Ukrajinský prezident však nezůstal jen u Česka. Vzkaz poslal také do USA a do dalších demokratických zemí. Znovu důrazně vyzval k tomu, aby Ukrajina dostala moderní zbraně, o které žádá.

Fialo! Zelenskyj uložil úkol Česku. A chce zbraně
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že došlo k jistému posunu ve snaze získat pro Ukrajinu moderní systémy protivzdušné obrany. Jistou roli v tom prý sehrála jeho žena Olena Zelenská, která pronesla projev v Kongresu Spojených států a popsala, čím si v posledních pěti měsících procházejí ukrajinští obyvatelé.

„Její projev byl maximálně praktický a upřímný - vlastně jménem všech našich rodin. Olena hovořila o obětech ruského teroru a o skutečné příležitosti pro naše americké přátele, aby nám pomohli tento teror zastavit. To může být naše společné vítězství - ukrajinského a amerického národa. Doufám, že odpovědi na naše žádosti budou poskytnuty brzy. Ruský teror musí prohrát,“ poznamenal Zelenskyj.

Pár slov věnoval také České republice.

„O otázce zvýšení tlaku na Rusko kvůli válce a další podpoře Ukrajiny jsem dnes (ve středu) jednal na setkání s ministry zahraničí Rakouska a České republiky, kteří navštívili Kyjev. Poděkoval jsem oběma zemím za již poskytnutou pomoc a nastínil potřeby pro nejbližší budoucnost. Česká republika předsedá Radě Evropské unie, a proto je důležité, aby si české vedení zachovalo všechny dostupné pravomoci. Během těchto šesti měsíců musíme podniknout základní kroky k přípravě na zahájení jednání o členství Ukrajiny v EU,“ zaznělo z úst Volodymyra Zelenského.

Svým spoluobčanům oznámil, že se pracuje na sedmém balíku evropských sankcí proti Rusku, ale jedním dechem dodal, že i tento sedmý balíček považuje za nedostatečný. Zvlášť, když dnes Rusko používá dodávky plynu jako zbraň, se kterou především na podzim a v zimě může ohrozit velmi mnoho evropských domácností.

„Sedmý balíček sankcí Evropské unie je v závěrečné fázi schvalování. Jeho prvky již byly oznámeny, včetně zákazu dovozu ruského zlata. To však nestačí a upřímně to svým partnerům říkám. Rusko musí pocítit mnohem vyšší cenu za válku, aby ho to donutilo usilovat o mír,“ řekl ukrajinský prezident.

Konstatoval, že Ukrajina již řadu let varovala před tím, že Rusko nelze brát jako spolehlivého partnera v otázkách dodávek energetických surovin a kdyby byl hlas Ukrajiny vyslyšen dříve, mohla na tom prý Evropa být dnes podstatně lépe. Tak to vidí Volodymyr Zelenskyj.

Proto je podle prezidenta třeba začít pracovat na osmém balíčku protiruských sankcí a proto je třeba dodat Ukrajině co nejrychleji co nejvíce moderních zbraní a to včetně systémů protivzdušné obrany. Zelenskyj je podle svých slov odhodlán udělat vše pro to, aby tuto nutnost vzali západní partneři za svou.

Pak už se jen tradičně rozloučil.

„Sláva Ukrajině.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …