Fialovi hýčkaní profesoři. Neukazujte ve školních jídelnách, na kolik si přijdou

27.11.2023 22:12 | Zprávy

Moderátorka pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková představila občanům, jak s jejich penězi hospodaří vysoké školy. Zda jsou skutečně dobře zaplaceni ti, kdo studenty učí, nebo zasloužilí akademičtí funkcionáři. „Profesory, docenty a asistenty si Fialova vláda doslova hýčká. A ti jí také vesměs oplácejí nekritickou příchylností skrytou za falešnou korektnost,“ uvádí moderátorka.

Fialovi hýčkaní profesoři. Neukazujte ve školních jídelnách, na kolik si přijdou
Foto: Archiv Jany Bobošíkové
Popisek: Jana Bobošíková

Do protivládní stávky se zapojily tisíce škol, stovky firem a tisíce zaměstnanců. Zazněla jednotlivá vyjádření odborových svazů a dalších skupin. Závěr je takový, že svorníkem nespokojenosti je odpor proti nesystémovým škrtům, odpor proti poklesu reálných mezd, odpor proti vysokým cenám energií a také klesající životní úroveň, uvádí Jana Bobošíková.

Zároveň důrazně upozorňuje, že celkový stav společnosti nemají v rukou pouze politici. Velkou roli hrají veřejné vysoké školy, do kterých ročně tečou desítky miliard korun z peněz daňových poplatníků.

Právě vysoké školy mají velkou úlohu ve vědeckém, kulturním, sociálním a ekonomickém rozvoji společnosti. Lidé by proto podle Bobošíkové měli vědět, kolik profesoři, odborní asistenti, asistenti a lektoři berou peněz a jak kvalitní práci tito akademici odvádějí.

„Ačkoli je ve vládní koalici řada vysokoškolských pedagogů včetně několika rektorů a profesorů, vypadá to, že ani akademická obec, ani politici nepřistupují k naplňování role vysokých škol zodpovědně. Kdyby vysoké školy vychovávaly skutečně vzdělané odborníky, nemohli bychom nyní hořekovat nad poklesem životní úrovně, nad poklesem ekonomiky, úrovně školství i zdravotní péče. Rovněž bychom si nestěžovali, že nejsme mozkovnou, ale montovnou,“ pokračuje moderátorka pořadu Aby bylo jasno.

Vysoké školy za veřejné miliardy odborníky nechrlí. Zato se na nich akademickým funkcionářům velmi dobře žije. Počet studentů klesá, ovšem zástup profesorů a docentu sílí. „Vidíme jasně, že české vysoké školství je předimenzované, neefektivní, zkostnatělé, elitářské a přezaměstnané,“ dodává Bobošíková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…