Fialův projev: Stížnost. Oficiální. A prý i přiznání poslance ODS

20.09.2022 9:35 | Ze sítí

Nedělním projevem předsedy vlády a ODS Petra Fialy se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podnět podal právní institut Pro Libertate, který má za to, že odvysíláním projevu mohl být porušen zákon. Podle Tomáše Nielsena, předsedy Pro Libertate a kandidáta do Senátu za obvod Jihlava musí být pro podobná vysílání naplněny zákonné podmínky. A ty zde naplněny nebyly. Na totéž pro PL.cz upozornila i mediální analytička Irena Ryšánková. Projev současně strhal Jindřich Rajchl, lídr strany PRO, za kterou jurista kandiduje.

Fialův projev: Stížnost. Oficiální. A prý i přiznání poslance ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany PRO Jindřich Rajchl

Pět dní před volbami dostal v hlavním vysílacím čase na pěti celostátních kanálech možnost vystoupit předseda ODS, který ve svém projevu sděloval, co jeho vláda, jejíž všechny členské strany také kandidují, dělá pro občany. Tím ovlivňoval jejich voličské rozhodování.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí

Toto tvrzení je základem stížnosti podané Tomášem Nielsenem k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ten podotýká, že rovná politická soutěž je základním kamenem ústavnosti, a pokud pět dní před volbami dostane zástupce jednoho z kandidujících subjektů takový prostor, je tím rovnost soutěže bezesporu narušena.

Samozřejmě mohou podle Nielsena, který svůj podnět předal ParlamentnímListům.cz, nastat mimořádné situace, které toto narušení politické soutěže mohou ospravedlnit. Na takové situace ale, jak připomíná, pamatuje právo, konkrétně zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Ten ukládá povinnost poskytnout nezbytný vysílací čas státním orgánům nebo orgánům samosprávy.

Tato situace je ale v zákoně jasně vymezena tak, že musí být v naléhavém veřejném zájmu, a pouze pro účely důležitých a neodkladných oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu, stavu kybernetického nebezpečí nebo opatření na ochranu veřejného zdraví.

Apel Petra Fialy, aby občané šetřili energiemi, tyto důvody podle právníka zcela jednoznačně nenaplňuje. Navíc obsah jeho projevu prakticky zcela kopíroval jeho vystoupení na tiskových konferencích vlády 12. 9. a 14. 9., takže v projevu nedošlo k žádnému „oznámení“ ve smyslu zákona.

Žádné právní důvody pro mimořádné vystoupení ve smyslu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání tedy nebyly.

Celý projev byl dle právníka a senátního protikandidáta Miloše Vystrčila pouze politickou proklamací, která s ohledem na načasování měla potenciál ovlivnit nastávající volby.

Ze strany Petra Fialy tedy podle právníka došlo ke zneužití ústavní funkce předsedy vlády k ovlivnění politické soutěže, základního principu demokratického právního státu.

Vzhledem k tomu, že již není možné toto narušení rovnosti volební soutěže zhojit poskytnutím stejného prostoru ostatním kandidátům, žádá Nielsen, aby RRTV před volbami alespoň konstatovala porušení práva.

Zároveň žádá o vyvození odpovědnosti vůči osobám, které si odvysílání tohoto projevu vyžádaly.

Na totéž již dříve pro ParlamentníListy.cz upozornila analytička Irena Ryšánková, podle které Fiala přímo zneužil zákonné ustanovení, umožňující vyžádat si relaci.

„Petr Fiala promluvil mimořádně k národu již potřetí. Z ponurého interiéru po Naděždě Nikolajevně Kramářové od pustého stolu nám premiér sdělil… Nic. Nic, co by jej opravňovalo si týden před volbami říct o vysílací čas v médiích veřejné služby, která v tuto dobu mají nejen kodex, ale i přísná předvolební pravidla,“ napsala.

Rajchl: Děláme to jen kvůli Německu, poslanec ODS nám to přiznal

I Jindřich Rajchl, předseda strany PRO, hovořil o zneužití ústavní funkce Petrem Fialou. Jiný účel, než předvolební agitaci, podle něj projev neměl, protože nic nového a zásadního nesdělil.

Ještě horší podle Rajchla je, že předseda ODS v projevu obelhával občany, aby se vyhnul skládání účtů za devět měsíců tragického působení této vlády.

„Jsem pevně přesvědčen, že pětikoaliční vláda vstoupí do historie jako ta nejhorší za celé období České republiky,“ uvedl Rajchl v neděli večer, bezprostředně po Fialovu vystoupení.

„Petr Fiala lže, když tvrdí, že zastropování cen, jež přijala vláda na počátku tohoto týdne, je řešením současné energetické krize,“ domnívá se předseda PRO. Tento krok podle něj povede k dalšímu navýšení cen, protože obchodníci mají od státu garanci, že jim rozdíl vždy doplatí.

To dle Rajchlova tvrzení povede k dalšímu nárůstu inflace, která už nyní požírá úspory všech občanů.

Náklady, které pravděpodobně budou mnohem vyšší než 130 miliard odhadnutých ministrem Síkelou, pak budou muset platit v budoucnu opět občané.

Vláda podle Rajchla zcela hodila přes palubu průmysl a zemědělství, páteř naší ekonomiky. „Celé obory české ekonomiky včetně těch nejtradičnějších, jako je sklářství nebo keramika, budou naprosto zlikvidovány,“ varuje Rajchl.

Místo svetru od Pekarové Adamové podle něj potřebujeme nějaké odvážné systematické řešení. Takovým je zejména odklonění české elektrické energie z režimu cenotvorby na lipské burze. Fiala tvrdí, že je to nerealistické řešení, ale Rajchl upozorňuje, že už jej několik států EU dávno používá.

Rajchl odmítá tvrzení, se kterým vláda v posledních dnech stále operuje, že omezením exportu elektřiny bychom přišli o přístup k plynu a ropě. To, co vláda nazývá „jednotný evropský energetický trh“, je podle Rajchla naše vydírání ze strany EU. Ta žádnou ropu ani plyn netěží, pouze je k nám transferuje.

Pokud je hodlá využívat jako nástroj vydírání, měli bychom se od těchto dodávek okamžitě odklonit a snažit se je zajistit jinde.

„Realitou je, jak nám přiznal pan poslanec ODS Skopeček, že z lipské burzy nemůžeme odejít pouze proto, že bychom tím poškodili Německo,“ udeřil předseda PRO. Zájmy Německa před zájmy ČR upřednostňovat odmítá.

Tvrzení o „podpoře Putina“ je podle něj zcela absurdní, když úplně stejné smlouvy mají s Ruskem uzavřené nejen mnohé členské státy EU, ale i samotná Ukrajina. A vrcholem je, že členské státy EU začínají kupovat plyn od Číny, která pouze přeprodává plyn ruský. „Odmítám platit čínským obchodníkům dvojnásobek až trojnásobek ceny plynu jen za jeho ideologické očištění,“ shrnul Rajchl.

Vláda místo toho spoléhá na to, že nám plyn v zimě možná zajistí němečtí obchodníci, což nelze nazvat jinak, než jako hazard s celou naší ekonomikou.

Řešení je podle Rajchla jediné: Demise vlády a sestavení úřednického kabinetu, který zemi dovede k předčasným volbám.

Aktuálně je nejdůležitější, aby společnost vyslala vládě v tomto směru silný signál. A tím signálem je „ani hlas pětikoalici“. To bude ta nejúčinější odpověď na stovky prázdných signálů, vyslaných profesorem Fialou.

„Odmítáme devastaci naší země ze strany vlády národní zkázy,“ vyzval. Vloni jsme podle něj byli před volbami fatálně obelháni, a teď za to platíme obrovskou cenu.

„Naše země už nesmí být kolonií západní Evropy, která si jen díky nám stále žije nad své poměry. Je načase, abychom si uvědomili vlastní sílu a sebevědomě vykročili vpřed,“ zakončil svůj komentář k Fialovu projevu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…