Fico odmítl obvinění ze schvalování fašismu. Podle stejné logiky by prý museli hvězdu liberálů zavřít za drogy

05.12.2019 16:49

Slovenský expremiér Robert Fico ve vyjádření uveřejněném na webu slovenských Hospodářských novin prohlásil, že jeho strana Směr je strana s jasnou protifašistickou orientací. Bránil se tak policejnímu obvinění, že vychází vstříc fašistům, když hájí krajně pravicového poslance Milana Mazurka z politického uskupení Mariana Kotleby.

Fico odmítl obvinění ze schvalování fašismu. Podle stejné logiky by prý museli hvězdu liberálů zavřít za drogy
Foto: screen Smer-SD
Popisek: Robert Fico

Vyšetřovatelé Národní kriminální agentury obvinili Roberta  Fica z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení a v souběhu s tím i ze schvalování trestného činu. Fico to důrazně odmítl a prohlásil, že Směr byl vždy protifašistický a pečoval o odkaz hrdinů Slovenského národního povstání.

„Marianu Kotlebovi můžu však jen tiše závidět, jak mu hlupáci z deníku SME, Deníku N či třetího sluníčkářského sektoru nahánějí procenta. Vícekrát jsem upozorňoval na to, že orgány činné v trestním řízení a soudy často rozhodují pod tlakem médií a ne na základě skutečných důkazů,“ uvedl Fico.

Slovenský expremiér věří, že kauza Milana Mazurka nažene další body právě Kotlebovi. Mazurek v roce 2016 mluvil o „celé komunitě cikánských asociálů“ a prohlásil, že si „cikáni z plození dětí nebudou dělat byznys“. Soud ho za to odsoudil k pokutě 10 tisíc eur.  Pokud pokutu nezaplatí, dostane půlroční podmínku.

„Nejenom Mazurek pověděl to, co si myslí téměř celý národ a když popravíte někoho za pravdu, uděláte z něho národního hrdinu. Jestli má být rozsudek měřítkem toho, jaké výroky na adresu Romů mají být trestným činem, tak mohou orgány činné v trestním řízení přijít do kterékoli hospody na Slovensku a všechny hosty včetně ležících psů pozavírat,“ konstatoval Fico.

„To se máme bát říct, že část Romů zneužívá sociální systém?“ ptal se poté expremiér.

Pokud jsou státní zástupci a soudci aktivní v této oblasti, Fico od nich prý očekává, že stejně aktivně se budou zabývat rozhovory lídra Progresivního Slovenska Michala Trunbana, který s mladými lidmi debatoval o drogách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…