Filip se naštval na Babiše kvůli nouzovému stavu

16.02.2021 11:28

V lednu komunisté zvedli ruku pro prodloužení nouzového stavu pod podmínkou, že premiér Andrej Babiš otevře lyžařské areály a postupně i školy. Šéf hnutí ANO Babiš to slíbil a nesplnil. V únoru proto KSČM Babišovi vzkázala, že už pro prodloužení nouzového stavu ruku nezvedne. Sněmovna skutečně pokračování nouzového stavu neschválila, ale Babiš poslance obešel a dohodl se na vyhlášení nouzového stavu s hejtmany. V tu chvíli předseda KSČM Vojtěch Filip vypěnil.

Filip se naštval na Babiše kvůli nouzovému stavu
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Vojtěch Filip - předseda Ústředního výboru KSČM

Když se Andreji Babišovi nepodařilo vyjednat podporu nouzového stavu ve Sněmovně, vyrazil za hejtmany a s jejich pomocí nouzový stav prodloužil o dalších 14 dní.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda ČSSD?

12%
65%
hlasovalo: 11534 lidí

Vojtěch Filip se kvůli tomu pořádně rozčílil.

„Sněmovna ve čtvrtek vyslovila s dalším prodloužením nouzového stavu nesouhlas a nouzový stav tak skončil v neděli úderem půlnoci. Vláda do poslední chvíle takový vývoj nepředpokládala, na návrhy opozice nepřistoupila, kompromis nehledala, k minulým slibům se nehlásila a ani nepřipravila žádnou náhradní, záložní variantu. Po údajné konzultaci s vládními a ministerskými právníky zvolila cestu 'účel světí prostředky‘, a to bez ohledu na skutečnost, že zvolený postup není souladný s ústavou ani právním řádem,“ uvedl Filip v prohlášení zaslaném serveru ParlamentníListy.cz.

Premiérovi Babišovi připomněl, že Česká republika je parlamentní republikou a vláda se musí zodpovídat Parlamentu. Šéf hnutí ANO ale Parlament obešel a to bylo podle Vojtěcha Filipa nepřijatelné, protože pokud si vláda vyhlásí nouzový stav jen těsně poté, co to znemožní Sněmovna, parlamentní kontrola vlády ztrácí v tu chvíli smysl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…