Filip si svou cestu do Moskvy nemusí platit sám, i přes protesty nakonec vše uhradila sněmovna

06.01.2015 11:18

Přestože se poslanci distancovali od cesty předsedy komunistů Vojtěcha Filipa do Moskvy v době ukrajinské krize, sněmovna nakonec proplatila náklady. Server Aktuálně.cz uvádí, že stála 44 tisíc. Někteří poslanci proti tomu protestovali, ale právní posudek potvrdil názor předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD), který cestu schválil, že je možno ji také z peněz sněmovny uhradit.

Filip si svou cestu do Moskvy nemusí platit sám, i přes protesty nakonec vše uhradila sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM
reklama

Proti proplacení listopadové cesty se postavili někteří poslanci v čele s členkou organizačního výboru Miroslavou Němcovou (ODS). Výjezd totiž neschválil organizační výbor, bez jeho vědomí ho povolil předseda komory Jan Hamáček (ČSSD).

Poslanci se následně na schůzi od výjezdu šéfa komunistické strany do Ruska distancovali. Němcová připomíná, že zákonodárci přijali usnesení, že Filip v Rusku Sněmovnu nezastupuje.

Filip do Moskvy odletěl na začátku listopadu na pozvání svého protějšku Sergeje Železňaka. Ten je přitom na indexu Rusů, které Evropská unie a Spojené státy označily jako nežádoucí. Sešel také s místopředsedou zahraničního výboru Státní dumy Leonidem Kalašnikovem a prvním místopředsedou dumy a členem ruské komunistické strany Ivanem Melnikovem. Oba jsou, stejně jako Železňak, na sankčním seznamu.

Právníci potvrdili, že Filip vycestoval v souladu s pravidly

Podle Němcové šlo o obejití výboru a náklady na cestu by si měl Filip hradit sám. Ale poslanci se nakonec shodli, že nechají zpracovat právní posudek, zda lze peníze vyplatit. A sněmovní právníci dali za pravdu Janu Hamáčkovi.

"Celkové náklady na cestu činily 43 953 korun. Již byly uhrazeny,“ potvrdila serveru Aktuálně.cz  za sněmovní kancelář Kristýna Pauerová. Nejdražší na dvoudenní cestě prý byla letenka, která stála přes 35 tisíc korun, zbývajících 8,5 tisíce stálo ubytování a stravné.

Podle Filipa je závěr legislativního odboru potvrzením, že vycestoval v souladu se sněmovními pravidly. "Posudek mi dal za pravdu,“ dodal Filip.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …