Filip v rádiu o materiálech StB: Pročpak se nemůže zkoumat třeba spis Václava Havla?

16. 4. 2013 17:58

Hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu byl předseda KSČM Vojtěch Filip. Rozhovor se točil okolo horkého tématu, a to okolo ÚSTRu. Vojtěch Filip kategoricky odmítá, že by KSČM spolu s ČSSD měla zájem na ovládnutí tohoto ústavu a znepřístupnění dalších archivních materiálů. Pořad tentokrát moderovala Veronika Sedláčková.

Filip v rádiu o materiálech StB: Pročpak se nemůže zkoumat třeba spis Václava Havla?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

O pokus o ovládnutí ústavu ze strany KSČM prý nejde. Podle poslance Vojtěcha Filipa jde o absolutní nesmysl. „Podívejte se na to, zda nějaký člen KSČM byl vůbec v nějaké radě ústavu. Podle zákona to ani nesmí být,“ řekl Filip. „My ho nechceme ovládnout, ale někdo se od samého počátku snaží manipulovat s fakty,“ tvrdí předseda KSČM Filip. To, že premiér Nečas hovoří o puči, podle něj pramení z jeho neschopnosti vést tuto vládu a řešit problémy této země.

Fond Z

Jako příklad manipulace s fakty uvedl Filip již rok 1990, kdy z rozkazu ministra vnitra Richarda Sachera vznikl fond “Z“. Jednalo se o Zvláštní fond operativního archivu Státní bezpečnosti, což je uzavřený depozitář s režimovým přístupem. Tam se shromáždily materiály, které neměly být zveřejněny a jejichž původcem byla bývalá StB a které dokládaly spolupráci tehdejších prominentů se Státní bezpečností, ale nejen jich.

Kompromitace se neobáváme

Vojtěch Filip se také neobává, že by někdo z KSČM mohl být materiály z archivu kompromitován. „Pokud mi někoho někam nominujeme, musí splňovat naše požadavky,“ ujistil. Pokud prý byl v minulosti ve funkci, kdy musel spolupracovat s některou ze složek Státní bezpečnosti, pak je třeba určit, zda dodržoval zákon, nebo nikoli. Podle Filipa je jasné, že řada lidí zastávala funkce, kdy s těmito složkami musela být v kontaktu, protože jinak by porušila zákon. Neoprávněným nebo lživým nařčením by se členové KSČM jistě bránili i soudně. Filip zároveň odsoudil princip evidence, který se u nás uplatňuje namísto principu spolupráce.

Proč nelze zkoumat spis Václava Havla

Podle Vojtěcha Filipa je v režimu utajení i spis Václava Havla a on považuje za chybu, že jej nemohou zkoumat historici a vsadit jej do kontextu naší historie. KSČM je podle něj pro otevření archivů, tak jak to předpokládá zákon, ale podle Filipa od začátku existují spisy, do kterých občané v Pardubicích nahlédnout nesmějí.

Zároveň Filip připustil, že existují osoby, které musely být chráněny před zveřejněním a takové osoby vždy existovat budou. Podle Filipa by v případě zveřejnění spisů byly ohroženy na životě. Jsou to především ti lidé, kteří byli nasazeni do zahraničí a ani po dlouhé době nemohou být prozrazeni. Filip předpokládá, že z těchto důvodů bude i v budoucnu část spisů nepřístupná.

Specializovaný ústav nepotřebujeme

Podle Vojtěcha Filipa je nezákonné, a měl by to posoudit Ústavní soud, že v Radě ústavu nejsou zastoupeny všechny parlamentní politické strany, protože jedině tak lze zajistit objektivitu a zkoumání ze všech úhlů. A zejména zabránit manipulaci s fakty. Na otázku, zda ÚSTR naše společnost potřebuje, předseda KSČM řekl, že potřebujeme Historický ústav Akademie věd, který se bude zabývat všemi etapami našich dějin, ale specializovaný ústav ne.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…