Filozof: Zavřít ruskou ambasádu. Nebo otevřít i ambasádu Islámského státu, v rámci spravedlnosti

19.04.2021 10:41

Po zjištěních tajných služeb ohledně výbuchu ve Vrběticích se na internetu množí nápady. Nejeden politik volá po likvidaci celé ruské ambasády v Česku. Pavel Šafr z Fora24 navrhuje vykázat redakci serveru Sputnik a zakázat „otevřenou ruskou propagandu“. Prezidenta by dal do izolace. A proevropský aktivista Tomasz Peczyński si stýská, že ani údajné zabíjení českých občanů nehnulo s těmi, kdo jsou Rusku nakloněni. Ozvali se i jiní.

Filozof: Zavřít ruskou ambasádu. Nebo otevřít i ambasádu Islámského státu, v rámci spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Němec
reklama

Anketa

Rusko vyhostilo 20 lidí z naší ambasády v Moskvě. Má ČR vyhostit další ruské diplomaty?

12%
88%
hlasovalo: 17543 lidí
Od soboty, kdy vláda zveřejnila informace od tajných služeb, že za výbuchem ve Vrběticích mají být dva ruští agenti, se sociální sítě hemží silnými vyjádřeními a politici a jiné veřejné osoby se předhánějí v návrzích, co vše by se mělo Rusku vypovědět a zrušit. Poměrně časté je volání po úplném zrušení ruské ambasády v České republice. „Rusové nám vyhostí 20 osob, z toho 16 diplomatů. V Moskvě zůstane diplomatů 5. To je de facto likvidace zastupitelského úřadu. Za této situace musíme ruské zastoupeni v ČR zredukovat též na 5 diplomatů. Rusko rozumí jen síle a musí pochopit, že za námi je celá síla NATO,“ vyzývá senátor Tomáš Czernin.

„Vyčištění“ ruské ambasády požaduje také Marian Jurečka z KDU-ČSL a kompletní vyhoštění Pavel Žáček z ODS.

„Za současné situace se nabízejí dvě řešení: buď uzavřít celou ruskou ambasádu... nebo v rámci spravedlnosti otevřít v Praze i ambasádu Islámského státu,“ pravil k situaci filozof Václav Němec.

Návrhy hýří i Pavel Šafr, který vidí vliv Moskvy za ledasčím, například za odmítnutím radaru v první dekádě 21. století. „Proto musí v Česku nyní dojít k zásadní změně. Český stát by měl postavit otevřenou ruskou propagandu mimo zákon. Je třeba vykázat redakci Sputniku, který je nástrojem nepřátelské vlády v Kremlu,“ říká Šafr.

Dále mu vadí komunisté a SPD. „Útočí proti západním vazbám České republiky a otevřeně slouží Moskvě. Jejich kolaborantskou roli je třeba před veřejností demaskovat,“ tvrdí. A Miloš Zeman by se podle Šafra měl ocitnout v naprosté izolaci. „Ne-li před soudem,“ dodává.

„Ruskou propagandu je třeba postavit mimo zákon. Nejde tu o žádné omezování svobody, ale naopak o její obranu. Redakci Sputniku je možné vypudit podobně, jako se to povedlo Estonsku. Nelze ale zabránit tomu, že si morálně labilní lidé, jako třeba písničkář Jarek Nohavica, zajedou do Moskvy pro zákeřně motivovanou Putinovu medaili. Je ale třeba jim dávat najevo, co si o takovém chování myslíme,“ vysvětluje šéfredaktor Fora24.

Zjištění v kauze vyvolala velkou aktivitu u proevropského aktivisty Peszyńského. Ten jednak participoval na protiruské demonstraci před ruskou ambasádou a také se projevuje na sociálních sítích. „Je úplně jasný, že Babiše a Hamáčka někdo donutil přiznat pravdu. A je jasné, že věděli, co se stalo a přesto tlačili Rusko,“ tvrdí aktivista.

A je znechucen těmi, se kterými zpráva o údajném zapojení ruských tajných služeb do exploze ani nehnula: „Jsem znechucen, že i když Rusko zabíjí v Česku, s pátou kolonou pseudovlastenců to ani nehne. Oni jsou skutečné zlo.“

Do těch, kdo zjištěním tajných služeb nevěří, se opřel i Jan Palička z Info.cz. „Jistě milí ‚vlastenci‘, máte naprostou pravdu. Sice Rusko lhalo a pořád ještě lže třeba o Katyni, paktu Molotov-Ribentrop a podílu na rozpoutání WW2, srpnu 68, Kursku, Černobylu, sestřelení MH-17, vraždách Němcova a Litviněnka, atd., ale teď teda nelžou a naletěli jsme lžím Západu,“ vzkázal.

A věc má i osobní rovinu. Poslankyně ODS Jana Černochová se svěřila, že jí volala matka. „Teď mi moje máma (75 let, narozená v Poznani) bulí do telefonu a prosí, ať si dám bacha, že jako Polka ví, že Rusák je schopen úplně všeho a že se o mě bojí a že po mně půjdou, protože hodně vím,“ napsala. „Chápete, kam jsme se dostali? A prezident papá pudding a vystoupí za týden,“ vztáhla současnou situaci na prezidenta Zemana.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…