Finančník Janeček bude odměňovat boj s korupcí

23.12.2010 14:07

Šéf společnosti RSJ Algorithmic Trading Karel Janeček zakládá Nadační fond proti korupci, odhodlal se po vzniku velké koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu.

Finančník Janeček bude odměňovat boj s korupcí

"Dohoda ČSSD a ODS na pražském magistrátu, faktický výsměch pražským voličům, byla poslední kapkou, která mě přiměla k akci," říká Janeček.

Fond bude podporovat lidi, kteří se nebudou bát hledat důkazy a následně vystoupí proti ekonomicky významné korupci ve veřejné správě. Prvním oceněným by podle Janečka Libor Michálek, který zveřejněním odposlechů kolegů rozpoutal skandál na fondu životního prostředí.

Michálek si peníze zaslouží

"Pan Michálek udělal přesně to, co chceme podporovat. Nebál se upozornit na korupci. Za to ho chceme vyzdvihnout a podpořit," řekl Janeček pro iHned.cz. Kromě morálního ocenění se Michálkovi dostane i hmotné odměny.

"Finanční podpora určitě nebude zanedbatelná, řekl bych, že bude dokonce významná," slíbil Janeček s tím, že výše ocenění bude odstupňovaná podle rozsahu odhalené korupce.  "Odměna může jít až do stovek tisíc korun," dodal.

Korupce nám škodí

Finančník se rozhodl fond založit, aby pomohl rozvoji ekonomiky. "Přílišná korupce devastuje ekonomiku. To spousta lidí neví a nechápe. Myslí si, že se vlastně nic neděje a nepřipouští si, jak moc na korupční systém oni osobně doplácejí," vysvětlil pro iHned.cz.

Ze zdrojů fondu bude také financován veřejný archiv sledující korupci, aféry veřejných činitelů pak půjde dohledat pouhým zadáním jména. "Účelem archivu je jednak zpomalení procesu vyšumění korupčních kauz a dále poskytnutí pomoci investigativním novinářům nebo jiným lidem, kteří se chtějí rychle dostat k přehledným informacím," dodal Janeček.

Důkaz cti

On sám se případných odvetných reakcí ze strany státního aparátu nijak neobává. "Naše firma tady není na nikom závislá. Obchodujeme v zahraničí, nepotřebujeme žádné veřejné zakázky. A kdyby to bylo nezbytné, můžeme v podstatě během několika dní přesunout podnik třeba do Londýna," řekl Karel Janeček sebevědomě.

Pokud bude mít fond dobrý mediální začátek, tak by v budoucnu mohl sloužit i jako jakási „legitimace" čestného podnikání. "V ideálním případě bude pro úspěšného a férového podnikatele věcí prestiže mít možnost veřejně podpořit fond a být v klubu donátorů fondu proti korupci," uzavřel Janeček s tím, že celý projekt by se měl rozběhnout na jaře příštího roku.

SLEDUJEME kauzu Drobil

Více čtěte:

Knetig si prý vymýšlel a kaje se. Drobil jeho omluvu nebere

Bůh Michálek. Jak se klaní síť a bývalí kolegové

Knetig přiznal: Vymýšlel jsem si a záměrně lhal

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

12:44 Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

Stanislav Křeček se stal kandidátem prezidenta pro úřad Veřejného ochránce práv. Právě o tomto témat…