Finové u hranic se Švédskem protestovali proti přijímání uprchlíků

03.10.2015 20:52

Asi tři stovky lidí dnes protestovaly v severofinském Torniu na hranicích se Švédskem proti přijímání uprchlíků, další stovka zde pak manifestovala za zachování otevřených hranic. Informoval o tom portál The Local. Přes Tornio do země přicházejí ze Švédska běženci, kteří zde žádají o azyl. Letos Helsinky očekávají až 50 000 azylových žádostí, loni jich bylo zhruba 3 600.

Finové u hranic se Švédskem protestovali proti přijímání uprchlíků
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů
reklama

Nálada v Torniu byla podle švédského listu Expressen bouřlivá, k žádným násilnostem či střetům ale nedošlo. Někteří účastníci akce nesli finské vlajky a cedule s nápisem „Migranti nejsou vítáni“. Již před dvěma týdny se ve městě uskutečnila první demonstrace proti uprchlíkům, která byla zcela poklidná.

Na dnešní demonstraci proti přijímání běženců přišlo výrazně méně lidí, než kolik pořadatelé očekávali. Na Facebooku totiž účast přislíbilo více než 800 lidí.

Zájemci o finský azyl, zejména Iráčané, se z Evropy dopravují vlakem do švédského města Lulea a odtud autobusem do pohraniční Haparandy, která je v podstatě propojena s Torniem. Finsko je pro běžence atraktivní proto, že uprchlické procedury jsou zde rychlejší než v sousedním Švédsku.

Finsko kvůli zvýšenému počtu běženců, kterých jen za září přišlo do země okolo 11 000, zpřísnilo na pomezí se Švédskem namátkové kontroly. O obnovení řádných hraničních kontrol Helsinky zatím neuvažují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

21:18 Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

Komentátor Václav Dolejší přišel s teorií, podle které ministra zdravotnictví Romana Prymulu odstřel…