Finta, díky které budou policisté beztrestní. Přečtěte si, k čemu povede osvobození Lessyho

05.12.2013 10:46

Státní zástupci v souvislosti s kauzou policejního prezidenta Petra Lessyho poukazují na mezeru v zákoně, kterou prý může využít kterýkoli ze 40 tisíců policistů. Lidové noviny popisují, že jde o model, kdy policista spáchá trestný čin, jeho nadřízený jej od sboru propustí a „zločinec“ se elegantně vyhne trestnímu postihu. Jde prý totiž o to, že dotyčný policista je potrestán propuštěním od sboru a bylo s ním vedeno kázeňské řízení. Jelikož byl už potrestán, je nadále trestně nepostižitelný.

Finta, díky které budou policisté beztrestní. Přečtěte si, k čemu povede osvobození Lessyho
Foto: tan
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Petr Lessy byl obviněn ze dvou přečinů. Bývalý ministr vnitra Jan Kubice ho proto propustil z řad policie a městský soud následně konstatoval, že trestní řízení už nemůže být vedeno, protože už byl potrestán tím, že přišel o místo.

Podle zjištění LN by nyní soudy měly analogicky rozhodovat i v jiných kauzách policistů. Je jedno, jestli se prý jedná o trestné činy majetkové nebo násilné povahy.  Tuto praxi také silně podporuje Úmluva o ochraně lidských práv a svobod a judikatura Nejvyššího soudu, které brání stíhání osob, proti nimž bylo v téže věci vedeno přestupkové, správní či disciplinární řízení. Lidové noviny uvádějí, že toto platí, ať již řízení skončilo jakýmkoli výsledkem, tedy prý i bez uložení trestu.

Státní zástupci trvají na obnovení trestního stíhání

Státní zástupci nyní trvají na obnovení trestního stíhání s Petrem Lessym, který byl znovu instalován do funkce šéfa policie a spolu s Martinem Červíčkem teď máme policejní prezidenty dva.

Trestní stíhání je podle státních zástupců nutné. „Když se tak nestane, tak ad absurdum by to znamenalo, že policista, který se dopustí trestné činnosti a bude propuštěn ze služebního poměru, by byl trestně nepostižitelný,“ citují LN mluvčí pražských státních zástupců Štěpánku Zenklovou.

Ke kauze se vyjádřila i vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Podle ní jde o nebezpečnou situaci, která v podstatě brání potrestání pachatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …