Firma Agpi začala státu předávat vepřín v Letech

03.04.2018 14:00

Firma Agpi začala dnes po 11:30 předávat zástupcům státu vepřín v Letech na Písecku. Areál přijeli převzít zástupci Muzea romské kultury, jeho prohlídka bude trvat asi dvě hodiny. Novinářům to řekli zástupci muzea. Firma Agpi, jež vepřín vlastnila, dostane do 16. dubna 80 procent z kupní ceny 450,8 milionu korun. Informuje o tom ČTK.

Firma Agpi začala státu předávat vepřín v Letech
Foto: David Hora
Popisek: Demonstrace za zbourání vepřínu v Letech.

Vepřín stojí poblíž místa, kde býval koncentrační tábor. Vznikne tam památník romského holokaustu. Místopředseda představenstva Agpi Jan Čech byl dnes překvapen, kolik zástupců státu přijelo, je jich kolem deseti.

Kupujícím vepřína je Muzeum romské kultury. Čech minulý týden ČTK řekl, že předání areálu je technická věc. „Bude se to opravdu procházet tak, jak je to ve smlouvě. Musí si to převzít muzeum, je to technická věc. Udělá se nějaký protokol, jsou to rutinní věci,“ řekl před Velikonocemi Čech s tím, že přijedou i znalci, kteří dělali pro stát odhadní cenu na odkup vepřína.

Peníze za prodej dostane Agpi po částech. Do 16. dubna obdrží 80 procent sumy, deset procent do 30 dnů od předání areálu a zbylých deset procent, až se vyklidí kejda. Podle smlouvy se státem ji musí Agpi vyvézt do konce září. Peníze z prodeje areálu chce firma se 100 zaměstnanci investovat do rozšíření jiných výrob.

Akcionáři Agpi loni na valné hromadě schválili převod areálu na stát

Stát jedná o podpoře pro stavbu památníku z takzvaných norských fondů ve výši milion eur (asi 25 milionů korun). Demolice vepřína vyjde odhadem na 110 milionů. Za 1,5 milionu se uskuteční archeologický průzkum.

Firma Agpi odvezla z vepřína v Letech posledních 330 prasat 14. března. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla. Ve 13 halách bylo původně asi 13 000 prasat, firma zvířata postupně vozila na jatka masokombinátů.

Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let. Památník romského holokaustu by mohl zahrnovat repliku původního baráku, alej nebo mohylu s křížem.

Akcionáři Agpi loni na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Proti usnesení valné hromady ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích minoritní akcionář firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…