Fischer svolává na Zemana senátorský výbor. Vrchní velitel zpochybnil ukotvení na spojence, varuje dramaticky

10.12.2018 17:03 | Zprávy

Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném jednání senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Předseda Pavel Fischer jej svolal na úterý 18. prosince, sdělil dnes ČTK senátorův asistent Jan Urban.

Fischer svolává na Zemana senátorský výbor. Vrchní velitel zpochybnil ukotvení na spojence, varuje dramaticky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Pavel Fischer

Na schůzi výboru by měli dorazit ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil Fischerovy kroky za snahu o zviditelnění.

„Už tu nejde o úvahy, kam patříme. Jde o vystoupení vrchního velitele ozbrojených sil, jímž zpochybnil zahraničněpolitické a bezpečnostní ukotvení České republiky jako spojence,“ uvedl Fischer v tiskovém prohlášení. Kromě Zemanova kritického stanoviska k výroční zprávě BIS za loňský rok zmínil také prezidentův rozhovor pro ruskou televizi NTV, v němž se mimo jiné opět postavil proti protiruským sankcím a vrátil se k aféře kolem Ruskem vyvinutého armádního jedu novičok, s nímž byl v březnu ve Velké Británii spáchán pokus o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala.

Fischer oznámil, že se kvůli Zemanovým výrokům sejde tento týden například s Petříčkem a s předsedou sněmovního zahraničního výboru Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Na úterý 18. prosince večer někdejší neúspěšný vyzyvatel Zemana v prezidentské volbě Fischer pozval do Senátu velvyslance členských zemí NATO. „Je třeba jasně potvrdit spojenecký kurz České republiky,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …