Francie: Klid, mír, krásný silvestr, psalo se. Bylo to jinak, vyplouvá teď na povrch

3. 1. 2017 12:54

V Německu i Rakousku se politický i mediální mainstream svorně raduje nad tím, jak proběhly silvestrovské oslavy bez problémů. To samé se tvrdilo i ve Francii, ale nyní se na světlo dostaly informace, které ukazují něco jiného.

Francie: Klid, mír, krásný silvestr, psalo se. Bylo to jinak, vyplouvá teď na povrch
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Jak píše britský deník Express, v průběhu „bujarých“ silvestrovských oslav ve Francii došlo dle uniklých informací k zapálení nebo úplnému zničení 1000 automobilů. Ještě v neděli úřady tvrdily, že bylo zničeno „jen“ asi 650 vozů. Tyto statistiky však nezahrnovaly automobily, které byly úplně zničeny v plamenech a nebudou již pojízdné. „Kompletní údaje ukazují, že došlo ke 945 žhářským útokům na automobily, což představuje nárůst 17 % oproti loňskému roku,“ píše deník.

Zadrženo bylo kvůli těmto silvestrovským excesům 454 osob a 301 z nich bylo vzato do vazby. Ministerstvo vnitra sice ústy svého mluvčího Pierra Henryho Brandeta konstatovalo, že podobné věci není možné tolerovat, ale to kritikům vlády nestačí. Konkrétně Marine Le Penová poukazuje zejména na počáteční váhání vlády informovat veřejnost otevřeně a pravdivě o všech detailech silvestrovských obstrukcí.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Nový ministr vnitra Bruno Le Roux zpočátku nebyl ochoten sdělit, kolik automobilů vlastně hořelo,“ stěžovala si Le Penová. Ministerstva však s kritikou své práce nesouhlasí a Le Roux naopak považuje informování svého resortu za relevantní a ucelené. „Vůbec jsme neměli v úmyslu počet zapálených a zničených automobilů skrývat. Musíte se ale při posuzování těchto věcí dívat na trend posledních let. Ukazuje se, že v průběhu pěti let došlo k poklesu.“

„Tradice“ zapalování aut při oslavách příchodu nového roku se započala v 90. letech minulého století v „problémových“ čtvrtích větších měst. „Historicky nejhorším výsledkem dopadly nepokoje v roce 2005, kdy bylo tímto způsobem poškozeno za celých dvanáct měsíců téměř devět tisíc aut. Letos bylo v ulicích větších měst nasazeno ve světle hrozeb terorismu 90 000 příslušníků bezpečnostních sil. Ani to však nestačilo na zajištění klidu a pořádku.“

Jak připomíná Express, za prezidentování Nicolase Sarkozyho bylo upuštěno od informování o počtu zapálených a zničených vozů v průběhu silvestrovských oslav. Sarkozy se obával, že by mohla přílišná pozornost upnutá k této kriminální činnosti povzbudit žháře k jejímu napodobování. Tato zavedená praxe se sice již změnila, ale vláda se stále zdráhá nazývat věci pravými jmény. Například existenci tzv. no-go zón vládnoucí establishment stále nepřipouští a označuje ji za výmysl krajní pravice a populistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

14:40 Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

Karel Schwarzenberg se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k případu Češky, kterou v Pákistánu za pašov…