Francie je bez vlády. Macron po výprasku ve volbách hledá nový tým

03.07.2020 14:14

Kabinet francouzského předsedy vlády Édouarda Philippea podal demisi. Reagoval tak na záměr francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se chystá vládu přestavět a získat a před svým pokusem o znovuzvolení prezidentem opět získat důvěru voličů. Informuje o tom agentura Reuters. Podle analytiků Macron rozehrál riskantní hru, která se mu nemusí vyplatit. Ale také může.

Francie je bez vlády. Macron po výprasku ve volbách hledá nový tým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Francouzský prezident Emmanuel Macron dostal v komunálních volbách, které proběhly před pár dny, jasný vzkaz. Jeho politická strana „Republika vpřed“ dostala výprask. Uspěli především Zelení a v Paříži socialisté. Jelikož se pravděpodobně bude ucházet o své znovuzvolení v roce 2022, rozhodl se přestavět kabinet. Rád by důvěru voličů získal zpět.

Oficiálně k rekonstrukci vlády přikročil proto, aby nový kabinet měl dost energie na boj s následky koronavirové pandemie.  

Podle francouzských analytiků však tímto krokem Macron riskuje.

(Prezident) rozehrál hazardní hru, protože Édouard Philippe je u veřejnosti populárnější než Macron. ... Philippe se projevil jako velmi loajální premiér během nepokojů (protestů tzv. žlutých vest - pozn. red.) a v roce 2022 by se mohl stát Macronovým protikandidátem. Ale ponechání Philippea v úřadu by také mohlo představovat problém. Mohlo by to naznačovat, že Macron nemá dost sil k tomu, aby se zbavil stávajícího předsedy vlády a že jeho mladá stran nemá dost dalších kvalitních kandidátů,“ napsala agentura Reuters.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…