Francouzská děla nahradí zastaralé houfnice. Kabinu i podvozek dodá Tatra

31.05.2021 11:26

Ministerstvo obrany ve výběrovém řízení rozhodlo, že staré houfnice DANA, které sloužily dělostřeleckému pluku Armády ČR, nahradí francouzský systém CAESAR 8x8 na podvozku Tatra. V plánu je dodat armádě 52 kusů houfnic za téměř 6 miliard korun.

Francouzská děla nahradí zastaralé houfnice. Kabinu i podvozek dodá Tatra
Foto: TATRA TRUCKS a.s
Popisek: Vozy TATRA

Právě podvozek Tatra a zapojení českého průmyslu byl jednou z podmínek výběru. A tak se na výrobě bude podílet i další podnik patřící do průmyslového holdingu CSG. Tatra Defence Vehicle dodá balisticky odolné kabiny, které jsou speciálně upravené a v původní verzi nebyly. 

CAESAR 8x8 přinese významné změny

Na rozdíl od houfnic Dana, z nichž polovina už není bojeschopná a nesplňuje alianční podmínky, CAESAR jako vysoce mobilní dělostřelecký systém s možností velmi rychlého nasazení na různých bojištích a jako jeden z mála, se může prokázat intenzivním nasazením v reálných konfliktech.
 
Dva průzkumy předchozích let posoudily celkem 8 moderních systémů různých výrobců. Ze srovnání 80 základních požadovaných parametrů vyšel francouzský systém jako jednoznačně nejlepší. CAESAR se v různých podobách dostal do výzbroje ozbrojených sil Francie, Dánska, Indonésie, Saúdské Arábie nebo Thajska, nedávno si jej objednalo i Maroko. 
 
Dodávky české armádě by měly proběhnout v letech 2022-26. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…