Francouzské elity měly tajný plán pro případ vítězství Le Penové. Mělo se jít na samou hranu Ústavy

19.05.2017 8:21

Před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii se zdálo, že Marine Le Penová není tak úplně bez šance na volební vítězství. Kampaň rozjela Le Penová zostra a její preference začaly růst a to se ani trochu nelíbilo levicovým radikálům, kteří prý dokonce začali vyhrožovat, že v případě vítězství nacionalistky vyjdou do ulic se zápalnými bombami v rukou. Politické špičky proto připravily plán, jak ochránit Francii před Le Penovou.

Francouzské elity měly tajný plán pro případ vítězství Le Penové. Mělo se jít na samou hranu Ústavy
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Marine Le Penová

Server britského deníku The Guardian přinesl informace ze zákulisí francouzských prezidentských voleb. S odvoláním na francouzské zdroje prozrazuje britský deník, že několik málo lidí z řad nejužší francouzské elity připravilo plán, co dál s Francii, pokud by Le Penová vyhrála volby. Hrozilo totiž, že levicoví radikálové vyrazí do ulic, a pokusí se rozpoutat peklo s pomocí zápalných lahví, pokud by se nacionalistka skutečně stala hlavou státu.

Celý článek v angličtině naleznete ZDE.

Nepokojům měla zabránit vláda končícího premiéra Bernarda Cazeneuva. Ve Francii je sice zvykem, že si nově zvolený prezident sestaví svou vlastní vládu, což také skutečný vítěz voleb Emmanuel Macron udělal, ale odvolat původní vládu může jen parlament tím, že jí vysloví nedůvěru. Ve hře byl proto plán, podle kterého měla být Le Penová jako prezidentka tlačena k tomu, aby nechala úřadovat premiéra Bernarda Cazeneuva až do voleb v červnu. Jeho kabinet měl zabránit případným nepokojům po vítězství Le Penové.

Ve Francii je tradicí, že po zvolení prezidenta odstoupí vláda a prezident si vybere premiéra podle svých představ. Proto se také konají parlamentní volby měsíc po prezidentských. V Ústavě ovšem taková povinnost zakotvena není, jedná se pouze o zvyklost. Je  to  dáno především negativní zkušeností "kohabiace", jak se nazývá spolupůsobení prezidenta a vlády z opačných politických táborů. V případě Marine Le Penové to však vadit nemělo, právě naopak.

Setrvání vlády bylo totiž součástí širšího plánu, jak udržet Le Penovou jako prezidentku v určitých mantinelech. Existovaly zde totiž obavy o to, jak se Le Penová bude chovat k migrantům, k NATO, k Evropské unii a tak podobně.

„Bylo to jako vícestupňová raketa. Filosofií a absolutním imperativem bylo udržet mír a respekt k ústavě v této zemi,“ prozradil jeden z úředníků, kteří o plánu věděli, ačkoli nebyl nikdy sepsán, a byl držen pod pokličkou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…