Füle by mohl kandidovat na generálního tajemníka OBSE

09.01.2017 15:40

Diplomat a bývalý eurokomisař Štefan Füle (54) by mohl být českým kandidátem na pozici generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to potvrdil zdroj z diplomatického prostředí. Nominací Füleho by se měla v lednu zabývat vláda. Ministerstvo zahraničí informaci odmítlo komentovat.

Füle by mohl kandidovat na generálního tajemníka OBSE
Foto: Petr Kupka
Popisek: Bývalý eurokomisař Štefan Füle na přednášce se studenty Ekonomické fakulty VŠB - TU Ostrava

„Ten materiál je připravený a půjde do připomínkového řízení,“ uvedl zdroj ČTK. Vláda prý bude o nominací Füleho, který nyní působí jako zvláštní zmocněnec ministra pro OBSE, jednat ještě před koncem ledna.

Füle během své kariéry zastával několik velvyslaneckých pozic, například v Litvě nebo Velké Británii. Kromě toho byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera. V Evropské komisi byl do roku 2014 komisařem pro rozšíření a politiku sousedství.

OBSE tvoří 57 států, zabývá se prevencí válečných konfliktů, ochranou lidských práv a také demokracie. Pozorovatelské mise OBSE dohlížejí například na průběh voleb. Monitorují také situaci v konfliktních oblastech, momentálně například na východě Ukrajiny.

Generálního tajemníka volí rada ministrů, kterou tvoří ministři zahraničí všech členských zemí organizace. Od roku 2011 pozici zastává Ital Lamberto Zannier. Tříleté funkční období obhájil v roce 2014. Jeho druhý mandát vyprší letos v červnu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…