Gabal: Ve sněmovně jsou zastoupeny proruské síly, což může být způsobeno vlivem ruského velvyslanectví. Snižme počet diplomatů Ruska u nás

05.02.2015 9:10

Lidovecký poslanec Ivan Gabal, orientující se ve sněmovně na bezpečnostní politiku, chce přijít s převratnou zahraničněpolitickou iniciativou. Chce se postarat o to, aby Rusko mělo v České republice výrazně méně akreditovaných diplomatů než doposud. Dosavadní robustnost ruského zastoupení v Praze je podle něj reliktem doby, kdy se nejednalo o velvyslanectví, ale spíše o sídlo místodržícího.

Gabal: Ve sněmovně jsou zastoupeny proruské síly, což může být způsobeno vlivem ruského velvyslanectví. Snižme počet diplomatů Ruska u nás
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal přijel do Čáslavi diskutovat s občany na téma bezpečnostní politika státu.

Anketa

Podporujete návrh poslance Ivana Gabala, který chce dosáhnout snížení počtu diplomatů na velvyslanectví Ruska u nás?

71%
29%
hlasovalo: 54526 lidí

„Činnost ruské ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů. Je zřejmé, že se věnují vměšování do našeho vnitřního politického života daleko víc než kvalifikovanému reportování,“ uvedl pro server Hlidacipes.org předseda sněmovního výboru pro obranu. Proto přišel s nápadem, jak toto nebezpečí alespoň omezit – jednoduše snížením počtu akreditovaných ruských diplomatů v Praze.

Je si vědom, že to bude náročné, ale chce jít cestou jednání s Ruskem. Jednoduché vyhoštění diplomata totiž obvykle přináší stejný protikrok z druhé strany, takže v situaci, kdy Rusko má v Praze akreditovaných 80 diplomatů, zatímco my pouze 15, bychom si velmi brzo takto „vystříleli“ kompletní české zastoupení.

Celý text Ivana Gabala

„Ta asymetrie zastoupení je historicky urážlivá. Vysoký počet lidí na ruské ambasádě je relikt okupační mocnosti, je to sídlo místodržícího, je to dehonestující a jako pamětníkovi roku 1968 mi to vadí,“ vysvětluje Gabal. Ruské velvyslanectví podle něj záměrně poskytuje českým politikům nepravdivé informace, a jako příklad uvedl slova prezidenta Zemana na summitu NATO, že jej ruský ministr Sergej Lavrov ujistil, že na Ukrajině nejsou žádná ruská vojska.

„Mám doma letitého kariérního diplomata. Takže vím, co diplomaté dělají… Činnost ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů,“ dodává Gabal, jehož manželkou je Jana Hybášková, dlouholetá česká velvyslankyně v mnoha arabských zemích.

Cílem rošády podle Gabala je začít budovat vzájemné vztahy obou zemí na bázi respektu. Jde prý ale i o geopolitickou orientaci naší země na západ, o kterou se v současnosti bojuje dnes a denně. A zapojuje se do toho prý i veřejnost, a to na obou stranách sporu. „Už dlouho jsem nedostal tolik urážlivých a sprostých anonymních mailů. Což dokazuje, že to téma zasahuje cíl,“ prozrazuje.

Značná část politické reprezentace je nyní podle Gabala orientovaná na Rusko, a tomu je třeba čelit. „Česká republika si nyní v reakci na zpochybňování naší západní orientace z nejvyšších úrovní politiky vyjasňuje znovu svou geopolitickou orientaci. Projevuje se to zřetelně v probíhajícím veřejném diskursu. Odvedli jsme spoustu práce ve snaze vstoupit do NATO a stát se členem Evropské unie a určitě není správné, že se naše geopolitická orientace musí řešit až ve Washingtonu a že až tam premiér slyší pořádně to, co mu máme říkat my tady doma. I v parlamentu vidím, že máme silně zastoupené proruské síly. A opět je na místě si položit otázku, do jaké míry je to způsobeno vlivem působení ruské ambasády v Praze,“ říká Ivan Gabal.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …