Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

23.06.2021 8:07

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí zaznělo, že je to vlastně zákon namířený proti komunitě homosexuálů, leseb a dalších sexuálních menšin. Kupříkladu v Mnichově na protest proti tomuto zákonu rozsvítili fotbalový stadion před utkáním Německa s Maďarskem v LGBT barvách. O zákonu se diskutovalo i v Bruselu, ale proti Maďarsku se nakonec postavilo jen 13 z 27 zemí.

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyjádření nesouhlasu s politikou Maďarska vůči LGBTQ+ menšině. Protest se konal před maďarskou ambasádou v Praze

Maďarsko čelí vlně kritiky za nový zákon týkající se LGBT komunity. Nová legislativa zakazuje zobrazování homosexuality a změny pohlaví ve školních vzdělávacích materiálech a v televizních programech určených osobám mladším 18 let. Zákon, ale i dodržování zásad právního státu v Maďarsku obecně, se probíralo v srdci EU, v Bruselu.

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23447 lidí

„[Zákon] představuje zjevnou formu diskriminace na základě sexuální orientace, genderové identity a projevu, a proto si zaslouží být odsouzen. Inkluze, lidská důstojnost a rovnost jsou základními hodnotami naší Evropské unie a na těchto zásadách nemůžeme dělat kompromisy,“ stojí v prohlášení, pod které se podepsali zástupci třinácti zemí. Informoval o tom server Euronews.

Signatáři vyzvali Evropskou komisi, aby v této věci začala konat a aby chránila práva úplně všech občanů, jak to ostatně požaduje i Charta základních práv EU přijatá v novém tisíciletí.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo, že je maďarským zákonem znepokojena. „Věřím v Evropu, která zahrnuje rozmanitost, ne v Evropu, která ji skrývá před našimi dětmi,“ napsala.

Na protest proti novému maďarskému zákonu se i fotbalový stadion v Mnichově určený pro zápas Maďarska s Německem rozsvítil v duhových barvách vlajky LGBT komunity, ale fotbalová UEFA tento počin odsoudila jako politické gesto a krok proti maďarské vládě, který do sportu nepatří.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, svou zemi hájil a prohlásil, že zákon není namířen proti LGBT komunitě, ale proti pedofilům, protože maďarské vládě leží na srdci osud dětí.

Pokud jde o dodržování zásad právního státu, tak tady znepokojení vyjádřila česká eurokomisařka Věra Jourová, podle které se celková situace v Maďarsku nevyvíjí správným směrem. Proto bylo proti Maďarsku, a také proti Polsku, zahájeno řízení ve věci nedodržování zásad právního státu.

„Vládu zákona považujeme za základ evropské demokracie, takže je v sázce příliš mnoho. Musíme pokračovat v tomto postupu, protože stále vidíme systematické problémy v Maďarsku i v Polsku,“ prohlásila Jourová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…