„Tyto organizace, které plánují a provádějí útoky proti našim občanům, musíme odstrašit a ubránit se jim,“ řekl Pavel. Upozornil, že nestačí starat se o zajištění bezpečnosti na půdě členů Aliance, ale je třeba zasáhnout v místech, kde problémy vznikají. Extremistické organizace podle něj těží z nestability v evropském sousedství.
Pavel upozornil, že nestačí využívat jen tvrdé vojenské nástroje, jako je použití zbraní proti extremistům. Podle něj je třeba širší paleta opatření, mezi něž patří i výcvik místních bezpečnostních sil nebo rozvojová pomoc, která pomáhá stabilizovat společnost v krizových oblastech.
Pavel také uvedl, že kromě teroristické hrozby vnímá NATO jako jednu z hlavních výzev pro kolektivní bezpečnost i ambice Ruska. Připomněl, že Moskva často využívá nevojenské nástroje jako dezinformace a propagandu, aby dosáhla vojenských cílů. Aliance na to podle něj reaguje. „Vojenskou strategii adaptujeme tak, aby dokázala čelit hybridním hrozbám, a to včetně kybernetických,“ řekl. NATO podle něj v této oblasti úzce spolupracuje s Evropskou unií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp