Generál Pavel má v soutěži o vysoký post v NATO v konkurenci s Italem a Řekem dobrou šanci

29.08.2014 18:30

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel bude podle Ministerstva obrany o vedení Vojenského výboru NATO soupeřit s náčelníky generálních štábů Itálie a Řecka. Volba druhého nejvýše postaveného muže v Severoatlantické alianci se uskuteční 21. září v Litvě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) považuje šance Pavla na zvolení za vysoké. Český kandidát totiž pochází z nové členské země NATO a Itálie i Řecko v minulosti už tento post zastávaly.

Generál Pavel má v soutěži  o vysoký post v NATO v konkurenci s Italem a Řekem dobrou šanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

Pavla navrhla na prestižní post na konci července česká vláda a jeho nominaci podpořil prezident Miloš Zeman. Českého kandidáta podle neoficiálních informací podporují například Spojené státy, jeho šance na zvolení ale závisejí právě i na tom, jaké bude mít protikandidáty. Pokud by například o tento post usilovalo Polsko, byly by vyhlídky Pavla minimální, tvrdí zasvěcenci.

Podle Ministerstva obrany se nakonec o tuto pozici budou ucházet tři kandidáti. Kromě Pavla to bude Ital Claudio Graziano a Řek Christos Manolas. „Šance pana generála Pavla na zvolení považuji za vysoké," soudí Stropnický. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek k tomu pro ČTK doplnil, že Pavlovou výhodou je skutečnost, že pochází z nové členské země Aliance a že zástupci Itálie i Řecka Vojenskému výboru NATO už předsedali. Pro Česko, které je členem paktu od roku 1999, by to naopak byla premiéra.

Do čela výboru, který je nejvyšším vojenským orgánem NATO, mohou alianční země navrhnout náčelníky generálních štábů. V případě zvolení Pavla by Česko muselo zaplatit většinu nákladů spojených s jeho působením v NATO. Ročně by to mělo být až 90 milionů korun. Předseda výboru má k dispozici štáb, který je obsazován národním i mezinárodním personálem. Podle předpokladu by Česko ve štábu obsadilo 14 míst.

Pokud by byl Pavel do funkce zvolen, opustil by současný post v čele české armády

Nový šéf výboru se funkce ujme v červnu 2015 na tři roky, jeho mandát může být prodloužen. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance. Nyní výboru předsedá dánský generál Knud Bartels. Ve vojenském výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů. Spolu s nejvyšším orgánem NATO, Severoatlantickou radou, je jediným aliančním orgánem, jehož vznik stanovila Severoatlantická smlouva z roku 1949.

Pokud by byl Pavel na zasedání náčelníků generálních štábů NATO v Litvě do vysoké funkce zvolen, opustil by současný post v čele české armády. Jako o jeho nástupci se nejčastěji mluví o Aleši Opatovi, který do srpna dělal Pavlovi zástupce a nyní působí jako národní vojenský představitel ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v belgickém Monsu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …