Generál Randák: Zeman si neuvědomuje, že BIS může sledovat i jeho

13.12.2018 12:24

Bývalý ředitel zahraniční rozvědky Karel Randák, jenž v minulosti pracoval pro BIS, uvedl, že útok prezidenta Miloše Zemana na tuto službu je pro reputaci Česka devastující a ve světě nemá precedent. On sám by už nikdy hlavě státu neposlal žádnou zprávu. Řekl to v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Generál Randák: Zeman si neuvědomuje, že BIS může sledovat i jeho
Foto: NFPK
Popisek: Karel Randák

Randák tak reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne, kdy výroční zprávu označil za plácání a zpravodajce nazval čučkaři. „Prezident by takto neměl veřejně mluvit. Pokud má nějaké zásadní výhrady vůči práci bezpečnostních složek, má to říct na odpovědných místech a má se to řešit interně. Takto veřejné osočení bezpečnostní složky státu je devastující pro obraz Česka navenek. Když se podíváte po světě, tak snad s výjimkou Donalda Trumpa takový precedent nenajdete ani v totalitních režimech,“ poznamenal zostra Randák. Podle něj by toto opravdu být nemělo. 

„On ví, že se služba nemůže bránit. Pokud by se bránila, ve státu by něco nebylo dobře. To by pak také mohla říct, že prezident plácá, a že je ‚čučkař‘, a mohla ho začít sledovat. Má na to pravomoc, což si zřejmě prezident neuvědomuje. Služba na rozdíl od policie může jednat preventivně,“ dodal k tomu také Randák s tím, že prezident se pokusil zviditelnit. „Nevidím v tom zásah cizí moci, Vladimira Putina nebo čínského prezidenta,“ zmínil.

Původní text ZDE

Reakci BIS na Zemanova slova pak Randák považuje za neadekvátní. „BIS ale nemá jinou možnost, jak se takovému nařčení bránit. U nás chybí nezávislá autorita, která by dokázala posoudit, kde je pravda. BIS asi došla k závěru, že prezidentovo vyjádření už je za hranou a že se musí bránit. Z mého pohledu dost nešťastně,“ poukázal na skutečnost, že se BIS zařadila mezi nejlepší v Evropě. To považuje za chvástání, neboť žádný takový žebříček neexistuje. On sám by se dožadoval raději vzniku nezávislé komise. 

Závěrem se pak Randák vyjádřil k tomu, že výroční zpráva varuje před činností ruských a čínských agentů. „Je to dlouholeté riziko. BIS to dříve ve výročních zprávách uváděla daleko zaobaleněji. Vyčítalo se jí, že její zprávy jsou jalové a opakují se. Ale to bylo proto, že situace byla stále stejná,“ řekl se slovy, že je jen otázkou, proč se situace nyní takto otevřela. „Možná je to novým ředitelem, možná to přerůstá přes mez, která se jeví jako nepřekročitelná,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …