Generál Randák: Zeman si neuvědomuje, že BIS může sledovat i jeho

13.12.2018 12:24 | Zprávy
autor: vef

Bývalý ředitel zahraniční rozvědky Karel Randák, jenž v minulosti pracoval pro BIS, uvedl, že útok prezidenta Miloše Zemana na tuto službu je pro reputaci Česka devastující a ve světě nemá precedent. On sám by už nikdy hlavě státu neposlal žádnou zprávu. Řekl to v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Generál Randák: Zeman si neuvědomuje, že BIS může sledovat i jeho
Foto: NFPK
Popisek: Karel Randák

Randák tak reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne, kdy výroční zprávu označil za plácání a zpravodajce nazval čučkaři. „Prezident by takto neměl veřejně mluvit. Pokud má nějaké zásadní výhrady vůči práci bezpečnostních složek, má to říct na odpovědných místech a má se to řešit interně. Takto veřejné osočení bezpečnostní složky státu je devastující pro obraz Česka navenek. Když se podíváte po světě, tak snad s výjimkou Donalda Trumpa takový precedent nenajdete ani v totalitních režimech,“ poznamenal zostra Randák. Podle něj by toto opravdu být nemělo. 

„On ví, že se služba nemůže bránit. Pokud by se bránila, ve státu by něco nebylo dobře. To by pak také mohla říct, že prezident plácá, a že je ‚čučkař‘, a mohla ho začít sledovat. Má na to pravomoc, což si zřejmě prezident neuvědomuje. Služba na rozdíl od policie může jednat preventivně,“ dodal k tomu také Randák s tím, že prezident se pokusil zviditelnit. „Nevidím v tom zásah cizí moci, Vladimira Putina nebo čínského prezidenta,“ zmínil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…