Generál Randák sdělil, co je za postupem vůči Šlachtovi

12.07.2016 8:51

Společně s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou prožívá jeho příběh i exšéf civilní rozvědky Karel Randák. Vzpomíná totiž na svůj odchod před deseti lety. Jeho příběh přináší Lidové noviny.

Generál Randák sdělil, co je za postupem vůči Šlachtovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Šlachta odchází kvůli reorganizaci policie, při níž došlo ke sloučení dvou elitních útvarů, Randák byl odvolán tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS). Důvodem byl záměr kabinetu sloučit Randákův úřad s Bezpečnostní informační službou do jediné zpravodajské služby podřízené premiérovi. Jak uvádí Lidové noviny, v obou případech šlo o jakousi elegantní kličku, jak se zbavit nepohodlných osob.

„Opravím vás, protože sice jde o kličku, ale rozhodně ne elegantní. Je to nejprimitivnější klička, jakou mohli udělat. V soukromé sféře se běžně stává, že se v důsledku reorganizace zbavíte nepohodlného člověka. U policie je to však bolestnější v tom, že reorganizací nabouráte funkčnost útvaru a vyšetřování,“ oponoval Randák.

Podle svých slov Šlachtovu odchodu od policie rozumí, je s ním zajedno. „Mě si tehdy v září zavolal ministr vnitra Langer a řekl mi, že vláda rozhodla o sloučení útvarů. Šlachta je ve stejné situaci. Několik měsíců se o jeho zbavení šuškalo. Nic oficiálního nevěděl. Pohyboval se ve vzduchoprázdnu a bylo mu jasné, že dříve či později to udeří. Jste pod tlakem, a když už se reorganizace oznámí oficiálně, bouchnete do stolu a raději odejdete. Nemáte zapotřebí, aby s vámi někdo oral,“ podotkl.

Randák si následně s materiálem o připravované reorganizaci nebral servítky. Podle něj nemá ani hlavu, ani patu, což svědčí o bezradnosti lidí, kteří plán připravovali. „Ono je totiž strašně těžké zdůvodnit takový plán něčím jiným než obecnými, hloupými frázemi. Vůbec se neví, jakým způsobem policisté budou rozděleni do pěti sekcí, kolik lidí ta která sekce bude mít. Vždyť protikorupční policie v nové struktuře zůstane de facto netknutá, což znamená, že bude mít kolem 400 členů. Kolik policistů ale bude čítat sekce pro boj s kyberzločinem?“ ptá se Randák. Zároveň se také obává toho, že budou rozbity existující funkční týmy, které se v současnosti věnují živým kauzám.

„Živé kauzy se na měsíce a léta zpomalí, což povede k jejich odkládání. Dalším důvodem je dostat se k informacím, na čem daný útvar pracuje a jaký případ vyšetřuje. Někdo potřeboval zoufale vědět, co přesně ÚOOZ vyšetřuje. Příslušní lidé měli strach, aby se jich vyšetřování netýkalo. Pochybuji ale o tom, že by vedení policie pod prezidentem Tuhým jednalo z vlastní iniciativy,“ dodal.

Domnívá se také, že po podepsání reorganizace a odchodu Šlachty bouchalo šampaňské u lobbisty Ivo Rittiga. Vzpomíná totiž na odposlechy, z nichž je patrné, že lidé kolem Rittiga se Šlachty a ostatních báli. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…