Generál Šándor a další o unesených Češkách: Prezident Zeman a zoufalé rodiny

30.3.2015 8:54 odp.

Češky Hana a Antonie se po dvou letech vrátily od únosců z Pákistánu domů. Přítel rodiny Milan Najman nad jejich propuštěním jásal a zkritizoval prezidenta Zemana ze jeho nedělní slova v Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1. Cestovatel Ivan Brezina promluvil o bezpečnosti v Pákistánu a pár slov k případu přidal i generál Andor Šándor.

Generál Šándor a další o unesených Češkách: Prezident Zeman a zoufalé rodiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Přítel rodiny dvou unesených českých dívek Milan Najman v pondělním Interview ČT24 vítal, že se obě mladé ženy vrátily domů. Nadšení z něj do kamery takřka sálalo. Jde prý o kamarádky jeho dnešní manželky. Nemá jiné informace než z médií a věří tomu, co tvrdí oficiální místa, tedy že nebylo placeno výkupné a velký díl práce odvedla turecká organizace IHH.

Tato cestovat je normální

Krátce po únosu Hany a Antonie v roce 2013 spustil internetové stránky na podporu dívek, ale policie mu prý doporučila, aby od této aktivity bylo upuštěno, protože by jakékoli informace mohly nahrávat únoscům. "Mně se to moc nelíbilo, ale zpětně se musím tiše omluvit všem lidem, kteří pracovali na jejich záchraně. Já jsem měl totiž pocit, že se nic moc neděje," prohlásil host.

Zkritizoval prezidenta Zemana za to, že vyčinil dívkám kvůli nerozvážnosti. Prý to vidí úplně jinak. Po světě se zkrátka cestuje. Za pravdu mu dal i cestovatel Ivan Brezina, který se do vysílání také připojil. Na té trase v Pákistánu došlo za posledních deset let jen ke dvěma únosům. Dívky sice mohly jet jinudy, je tu však jedno velké ale. "Samozřejmě že přes Afghánistán je to mnohem nebezpečnější, tam bych nejel ani já," konstatoval Brezina s tím, že třetí cesta vede přes Čínu a Nepál. Sám by prý cestoval stejnou trasou.

Rodiny nemusely vědět, co činí stát

Posledním hostem pořadu byl bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. "Já jsem přesvědčen, že součástí toho propuštění je i podmínka, že se nebude komplikovat život turecké organizace IHH," poznamenal. Za poměrně jasné má i to, že se na pátrání po dívkách podílela i česká rozvědka. Zdá se mu ale hloupá mediální spekulace o tom, že se pátrání zastavilo kvůli pádu Nečasovy vlády, když byla dotčena také vojenská rozvědka.

Ani rodiny prý zřejmě nebyly moc informovány o tom, co dělá stát, takže v oné míře zoufalství, jakou asi procházely, chápe, že se rodiče dívek obrátili na tureckou organizaci. Má prý pochopení proto, že dívky měly na hlavě šátky, přece jen byly v Turecku, což je sice oficiálně sekulární stát, ale islám zde hraje nemalou roli. Jistě je složité najít, kde jsou, stejně dlouhé je najít prostředníky, kterým by únosci důvěřovali, a pak trvá i samotné vyjednávání. Neměří se čas, ale výsledek, uzavřel své vystoupení Šándor s tím, že výsledek je veskrze pozitivní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …