Generální inspekci povede bývalý policejní náměstek Bílek

24.11.2011 22:39

Bývalý náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivan Bílek povede generální inspekci bezpečnostních sboru. Nově zřízený orgán začne pracovat s počátkem příštího roku. Jeho úkolem bude stíhání prohřešků příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Generální inspekci povede bývalý policejní náměstek Bílek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policisté udržují pořádek
reklama
Kandidátem a vedení inspekce byl také současný šéf policejní inspekce Dušan Brunclík. Nakonec se však premiér rozhodl pro Bílka.

Představitelé stran vládní koalice přisoudili po dohodě s prezidentem Václavem Klausem právo jmenovat nového šéfa inspekce občanským demokratům. Podle serveru lidovky.cz jim kabinet toto právo přiznal jako satisfakci za to, že Věci veřejné prosadily obchod tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Jméno nového ředitele premiér Nečas oficiálně potvrdí příští týden.

Samostatný orgán

Inspekce bude podle zákona fungovat jako samostatný bezpečnostní sbor s vlastním rozpočtem. Jeho příslušníci budou vázání zákonem o služebním poměru. Inspekce bude mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Řešit bude veškerou kriminalitu páchanou příslušníků i občanských zaměstnanců policie.

Inspekce by měl pojmout 335 zaměstnanců, přičemž její roční provoz bude stát zhruba 280 milionů korun.

Čtěte také:
Řeči o Romech ve službách policie: Udají své lidi nebo je budou krýt?
Zásah policie v ČT čeká u soudu. Vyřešený bude nejdříve za půl roku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…