Heisbourg svůj názor ohledně potřeby zrušení společné evropské měny obhajoval například tím, že v USA se stal dolar společnou měnou teprve osmdesát let po přijetí federální ústavy. „V Evropě se postupovalo obráceně,“ podotkl s tím, že s návrhem zrušit euro přišel teď právě proto, že už nejsme v bezprostřední krizi.
Euro je pro italský průmysl příliš silné
„Kdyby před dvěma, třemi lety vypadlo z eurozóny Řecko, Španělsko, mělo to potenciál zničit celou EU,“ vysvětlil s tím, že eurozóna se zítra nebo pozítří nerozpadne, ani za dva nebo tři roky ne. „A to je příhodná chvíle konstrukt eura v klidu opustit.“
Naznačil, že opuštění eura by pomohlo například Itálii: „Itálie je zajímavá tím, že provozuje mnohem přísnější rozpočtovou politiku než například Francie, ale pro italský průmysl je přesto euro příliš silné. A dnes tam potkáváte lidi, kteří přemýšlejí o návratu před euro do 90. let,“ uvedl. Dalším argumentem je podle něj to, že HDP eurozóny jako celku se nevrátilo na úroveň před krizí. „To je neuvěřitelné, ztratili jsme sedm let. Jediní, komu se to podařilo, jsou Německo a Rakousko. Dvě země z osmnácti.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam