Globalismus si hraje na Boha. Receptem na krize je národní stát. Osobnosti vystoupili k obraně české státnosti

16.09.2022 10:38

Obnova národního státu jako recept na výzvy a těžkosti, kterým v současném globalizovaném světě čelíme. Takový závěr vyplynul z nedávného “Setkání k obnově české státnosti”, které se konalo v prostorách Strahovského kláštera za účasti desítek osobností českého veřejného života.

Globalismus si hraje na Boha. Receptem na krize je národní stát. Osobnosti vystoupili k obraně české státnosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Profesor Jaroslav Fenyk mluví na Setkání k obnově české státnosti

Prestižní setkání pořádané Společností pro svatováclavské studia zaštítil místopředseda Ústavního soudu ČR profesor Jaroslav Fenyk, který také přednesl hlavní příspěvek s názvem “Stát, státnost, občan a národ”. Pohovořil o povaze státnosti, její definici na základě myšlení právních teoretiků, historiků i filozofů. Základem podle něho je, aby se občané se svým státem identifikovali a posilovalo se státní vědomí. Sounáležitost s určitým státem musí být dle Fenyka vnímána jako předpoklad pro čestné a férové soutěžení s jinými státy v jejich rozmanitosti.

Anketa

Kdyby ve 2. kole volby prezidenta byli Andrej Babiš a Petr Pavel, kdo by měl váš hlas?

76%
4%
hlasovalo: 24416 lidí

“Kosmopolitismus a globalismus ve svých krajních polohách, ve kterých si hrají na Boha, se sice touto rozmanitostí také zaklínají, ale paradoxně ji smývají, neboť směřují k tomu, aby všude na světě byly stejné problémy a stejná řešení, což vede ke stagnaci,” míní místopředseda Ústavního soudu.

Jaroslav Fenyk v proslovu na sekání o české státnosti použil i citát filosofa a spisovatele Jordana Petersona, který zjednodušeně řečeno pojednává o tom, že naši předkové kolem nás postavili zdi, aby nás coby své potomky chránili před všemi špatnými věcmi, které za těmito zdmi stojí. Opouštěním historie, tradic, zvyků a kultury tyto zdi boříme a měli bychom se vzpamatovat, že zničením účinné obrany se můžeme zničit i my sami. “Pojďme se identifikovat s vlastním národem i státem a dokud je ještě čas, opravme zdi, které naši předci vybudovali,” dodal profesor Fenyk za bouřlivého potlesku přeplněného sálu Strahovského kláštera.

Na konferenci dále vystoupil předseda Společnosti pro svatováclavské studia a filosof Roman Cardal, pedagog a historik Petr Bahník, filosof Jiří Hejlek, Aleš Dvořák promluvil o nutných reformách v systému školství, Ilona Bažantová a Igor Volný se zaměřili na národohospodářství a uvedli do souvislosti státnost a samostatně fungující ekonomiku. S ohledem na politiku, ekonomiku i současný stav české suverenity v rámci EU promluvil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

V závěru hlavního boku konference byla posvěcena pamětní deska vznikající instituce Svatováclavská studia - Ústav české státnosti, který by měl sídlit ve Staré Boleslavi. Vedle odborných studijních činností by se instituce měla zabývat péčí o uchování a kontinuitu tradic spojených s historií českého národa a především predikovat jeho pozitivní rozvoj do budoucna. 

Součástí programu bylo vystoupení operní pěvkyně Evy Urbanové za doprovodu Moravského klavírního tria. Zazněly známé a slavné skladby, například Dvořákova Humoreska.

Po závěrečné večeři před úplným koncem probíhaly podrobné neformální debaty a rozmluvy všech vystupujících s hosty, kterých mohlo být odhadem několik málo stovek. Mezi nimi například někteří senátoři, ekonomové, diplomaté, historici a další osobnosti, které mnohdy dělí pohled na svět v optice pravo-levého dělení, ale shodují se na důležitých otázkách dnešní doby jako národní suverenita, svoboda slova a odmítání omezování naší státnosti a samostatnosti na úkor nadnárodních celků. 

Společnost pro svatováclavská studia, která “Setkání k obnově české státnosti” pořádala má na kontě vydání několika tematických sborníků, které lze zdarma stáhnout na jejich webových stránkách (ZDE).

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…