Globalismus si hraje na Boha. Receptem na krize je národní stát. Osobnosti vystoupili k obraně české státnosti

16.09.2022 10:38

Obnova národního státu jako recept na výzvy a těžkosti, kterým v současném globalizovaném světě čelíme. Takový závěr vyplynul z nedávného “Setkání k obnově české státnosti”, které se konalo v prostorách Strahovského kláštera za účasti desítek osobností českého veřejného života.

Globalismus si hraje na Boha. Receptem na krize je národní stát. Osobnosti vystoupili k obraně české státnosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Profesor Jaroslav Fenyk mluví na Setkání k obnově české státnosti

Prestižní setkání pořádané Společností pro svatováclavské studia zaštítil místopředseda Ústavního soudu ČR profesor Jaroslav Fenyk, který také přednesl hlavní příspěvek s názvem “Stát, státnost, občan a národ”. Pohovořil o povaze státnosti, její definici na základě myšlení právních teoretiků, historiků i filozofů. Základem podle něho je, aby se občané se svým státem identifikovali a posilovalo se státní vědomí. Sounáležitost s určitým státem musí být dle Fenyka vnímána jako předpoklad pro čestné a férové soutěžení s jinými státy v jejich rozmanitosti.

Anketa

Kdyby ve 2. kole volby prezidenta byli Andrej Babiš a Petr Pavel, kdo by měl váš hlas?

76%
4%
hlasovalo: 25622 lidí

“Kosmopolitismus a globalismus ve svých krajních polohách, ve kterých si hrají na Boha, se sice touto rozmanitostí také zaklínají, ale paradoxně ji smývají, neboť směřují k tomu, aby všude na světě byly stejné problémy a stejná řešení, což vede ke stagnaci,” míní místopředseda Ústavního soudu.

Jaroslav Fenyk v proslovu na sekání o české státnosti použil i citát filosofa a spisovatele Jordana Petersona, který zjednodušeně řečeno pojednává o tom, že naši předkové kolem nás postavili zdi, aby nás coby své potomky chránili před všemi špatnými věcmi, které za těmito zdmi stojí. Opouštěním historie, tradic, zvyků a kultury tyto zdi boříme a měli bychom se vzpamatovat, že zničením účinné obrany se můžeme zničit i my sami. “Pojďme se identifikovat s vlastním národem i státem a dokud je ještě čas, opravme zdi, které naši předci vybudovali,” dodal profesor Fenyk za bouřlivého potlesku přeplněného sálu Strahovského kláštera.

Na konferenci dále vystoupil předseda Společnosti pro svatováclavské studia a filosof Roman Cardal, pedagog a historik Petr Bahník, filosof Jiří Hejlek, Aleš Dvořák promluvil o nutných reformách v systému školství, Ilona Bažantová a Igor Volný se zaměřili na národohospodářství a uvedli do souvislosti státnost a samostatně fungující ekonomiku. S ohledem na politiku, ekonomiku i současný stav české suverenity v rámci EU promluvil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

V závěru hlavního boku konference byla posvěcena pamětní deska vznikající instituce Svatováclavská studia - Ústav české státnosti, který by měl sídlit ve Staré Boleslavi. Vedle odborných studijních činností by se instituce měla zabývat péčí o uchování a kontinuitu tradic spojených s historií českého národa a především predikovat jeho pozitivní rozvoj do budoucna. 

Součástí programu bylo vystoupení operní pěvkyně Evy Urbanové za doprovodu Moravského klavírního tria. Zazněly známé a slavné skladby, například Dvořákova Humoreska.

Po závěrečné večeři před úplným koncem probíhaly podrobné neformální debaty a rozmluvy všech vystupujících s hosty, kterých mohlo být odhadem několik málo stovek. Mezi nimi například někteří senátoři, ekonomové, diplomaté, historici a další osobnosti, které mnohdy dělí pohled na svět v optice pravo-levého dělení, ale shodují se na důležitých otázkách dnešní doby jako národní suverenita, svoboda slova a odmítání omezování naší státnosti a samostatnosti na úkor nadnárodních celků. 

Společnost pro svatováclavská studia, která “Setkání k obnově české státnosti” pořádala má na kontě vydání několika tematických sborníků, které lze zdarma stáhnout na jejich webových stránkách (ZDE).

 

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…