Golfová parta z Dubaje si udělala z politiky služku pro svůj byznys, píše Čásenský

24.03.2012 13:48

Příběh Romana Janouška a Pavla Béma je podle šéfredaktora deníku Mf Dnes Roberta Čásenského především příběhem o tom, jak se politika stala služkou byznysu. Roman Janoušek přitom není jediným z kontroverzních pražských lobbistů, kteří do politiky mluví, aniž by je kdokoliv volil.

Golfová parta z Dubaje si udělala z politiky služku pro svůj byznys, píše Čásenský
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Bývalí šéfredaktoři deníků LN Dalibor Balšínek (vlevo) a MfD Robert Čásenský (vpravo)
reklama

„Když se v novinách před časem psalo o výletu několika vlivných mužů na golf do Dubaje, byla to spíše zpráva pro společenskou rubriku,“ píše ve svém komentáři pro Mf Dnes šéfredaktor deníku Robert Čásenský.

Na tomto sportovním klání se sešli Roman Janoušek, tehdejší šéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák, bývalý předseda představenstva ČEZ Martin Roman, šéf drah Petr Žaluda i ředitel a spolumajitel plzeňské Škody Tomáš Krsek. Jako poslíček jim pro letenky skočil předseda hospodářského výboru sněmovny Pavel Suchánek.

S odstupem času a událostí již podle Čásenského toto setkání nemůžeme vnímat jen jako výlet úspěšných mužů v nejlepších letech za sportem. Stejně jako lze těžko věřit tomu, že by Pavel Suchánek letenky zařizoval z čistého kamarádství.

Úzká skupina podnikatelů si udělala z politiky služku

„Dnes, kdy se ví mnohem více o příbězích dopravních podniků, privatizaci Škody a roli Martina Romana v ní, zakázkách pro stejnou firmu na vlaky a tramvaje a čerstvě i o tom, jak konkrétně Janoušek vládl Praze, je zjevné, že tuto skupinu čtyřicátníků spojovalo mnohem více,“ upozorňuje Čásenský.

Tato generace a skupina prý dotáhla téměř k dokonalosti systém různých služeb a protislužeb. Na příkladu Romana Janouška je vidět, jak tito lidé mluvili do politiky. Podle Čásenského už nelze hovořit o prolínání politiky s byznysem, ale o tom, jak si byznys v podání úzké skupiny lidí udělal z politiky služku.

Tato skupina pak otřásla nejen s obecními rozpočty, ale i s důvěrou lidí v politický systém a jeho fungování. Rozpočty se podle Čásenského z řádění golfové party časem oklepou. S důvěrou lidí v politiku to už šéfredaktor Mf Dnes tak růžově nevidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…