Gott? Žádný vzor, sloužil režimu! Chartistka setřela Mistra i Zemana s Babišem

17.10.2019 8:56

Chartistka a nositelka Ceny Paměti národa Věra Roubalová Kostlánová, která zažila totalitní padesátá léta i normalizaci, byla hostem pořadu Osobnosti Plus na Českém rozhlase. Hovořila například o politicích, kteří záměrně vyvolávají v lidech strach, pustila se do předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), promluvila o morálních hodnotách, o kterých dnešní generece opět málo mluví. A také prozradila, že zesnulý zpěvák Karel Gott nemůže být jejím vzorem, protože profitoval na minulém režimu.

Gott? Žádný vzor, sloužil režimu! Chartistka setřela Mistra i Zemana s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Gott
reklama

Roubalová Kostlánová na úvod předeslala jednu z věcí, která ji v současné době nejvíce trápí: nemluvíme o minulosti a necháváme s sebou manipulovat, jelikož to stále máme v sobě. První i druhá totalita podle jejích slov byly dost dlouhé na to, aby lidi ovlivnily. „To, že se doma a ve školách nemluvilo o hodnotách, o morálních postojích a o tom, co je pravda, tak to mlčení se tím přenášelo. Bohužel i v dnešní generaci se o tom málo mluví doma i ve školách,“ všímá si chartistka, podle které tomu dnes ještě do značné míry přispívají i sociální sítě.

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 18466 lidí

I po třiceti letech po listopadu 1989 je přesvědčena o tom, že to vše je v nás schované a jako společnost se neozýváme dostatečně hlasitě proti věcem, které se dějí. „Není to jen v mlčení, ale i v nezdůrazňování, co je opravdu důležité. Charakter člověka, jeho zásady a humanita byly zadupané. A málo se vykopávají na veřejnost,“ uvedla s tím, že naopak jsou zakopávány všemi těmi ekonomickými sliby a výhledy.

V tomto smyslu příliš nechápe, že dnešní volby jsou o tom, že se volí ekonomické sliby namísto toho, jaký člověk s jakým charakterem tam stojí, kdo nás bude reprezentovat a řídit osud země. U českých politiků jí nejvíce vadí lež. „Vidím lež u Babiše kolem jeho minulosti, nebo u Zemana, který štve lidi mezi sebou a používá přitom jakýkoli argument. To je prostě nepoctivost a je to slyšet,“ hrozí se Roubalová Kostlánová. „Zvykli jsme si na strach, politikům se dobře manipuluje, aby se lidé báli,“ zdůraznila.

Fotogalerie: - Svíčkové pole smutku

Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...

Při sledování české politiky prozradila, jaké pocity má coby člověk, který byl mezi signatáři Charty 77, z toho, že máme premiéra, který spolupracoval s StB. „Je to velký smutek, když je v čele státu spolupracovník StB. Mělo by se o tom hodně mluvit. O takových lidech je třeba vědět, jak žili, žijí a jaké mají hodnoty,“ myslí si.

V souvislosti s tím zmínila i nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Protože sama v rodině opakovaně zažila perzekuci, divila se tomu, kolik lidí se přišlo rozloučit s Karlem Gottem. I o jeho minulosti se podle Kostlánové velmi málo mluvilo. „Gott profitoval z režimu v době, kdy museli ostatní umělci potupně chodit před komise a nesměli jezdit do ciziny,“ připomíná.

Následně zdůraznila, že Gott četl Antichartu. „To prostě nemůže být můj vzor. Je potřeba o takových lidech mluvit,“ zopakovala. Připustila, že se s ním lidé mohli přijít rozloučit proto, že byl dobrým zpěvákem, což podle ní u lidí zastínilo to, co dělal.

Prozradila, že stále přemýšlí nad volbami a nad tím, jak mluvit s lidmi, kteří volí Babiše a Zemana. „Nemá jim cenu říkat: s vámi se bavit nebudu. K takovým lidem je třeba se přiblížit, důležitý je osobní kontakt,“ myslí si Roubalová Kostlánová, podle které je mezi dnešními čtyřicátníky mnoho dobrých lidí. „Pozoruji to třeba na pražském magistrátě, kde některé osobně znám. To je moje naděje, že vždycky nebudu muset poslouchat jen ty lži,“ řekla na závěr.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…