Grebeníček v rudém tisku citoval česko-amerického profesora: Nejhorší je smířit se s bídou

25.12.2013 15:54

Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček ve svém článku pro deník Haló noviny poukazuje na myšlenkovou, kulturní, ekonomickou a sociální krizi společnosti. Úpadek je ovšem podle něj dán těmi, kdo se mu nebrání a jsou s ním smířeni. Podle Grebeníčka se bohužel voliči ještě neodhodlali hledat alternativy, které by vyřešily současný stav.

Grebeníček v rudém tisku citoval česko-amerického profesora: Nejhorší je smířit se s bídou
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Profesor Milan Zelený z Fordhamské univerzity v roce 1993 napsal, že nejhorší změnou ve společnosti je zvyknutí si na bídu a ne bída samotná. Dále také akceptování poklesu a přijetí malých a nízkých „ideálů“.

Do třetího světa nejspolehlivěji vede klidná a dobrovolná cesta

Podle Zeleného je nejspolehlivější cestou do třetího světa cesta bezkrizová, klidná a dobrovolná. „Nemám na boty? Nu, nekoupím si je, až příště. Nemám na opravu tramvaje či autobusu? Nu, zatím neopravím… Bída nastala již samotným přijetím bídy jako možného cílového stavu. Úpadek je dán těmi, kteří se úpadku nebrání,“ tvrdil profesor.

Celý Grebeníčkův text ZDE

Grebeníček připomíná počátky restaurace kapitalismu v Čechách a na Moravě, kdy mnozí nábožně naslouchali frázím Václava Kaluse a jeho „privatizační party“ o zhoubnosti veřejného vlastnictví.

Z velekněze kapitalismu Klause se stala posměšná figurka

Dvacet let zkušeností s mafiánským a korupčním kapitalismem v režii ODS ale z velekněze náboženství volného trhu Václava Klause udělalo posměšnou figurku v očích odborné veřejnosti i jeho bývalých vyznavačů.

„Vlády Václava Klause předvedly, jak vypadá politika diktovaná osobními a úzce stranickými zájmy, která se zbavuje odpovědnosti za výsledky vládnutí,“ tvrdí Grebeníček. Pravice údajně projevila neschopnost a neochotu hospodárně a účelně nakládat se státním majetkem. Je to odstrašující příklad dělení dobyté kořisti, projídání podstaty a života na dluh.

S Klausem si údajně většina občanů spojuje pojmy „tunelování“ a „kuponová privatizace“ a také pověstné „neumím rozlišit čisté a špinavé peníze“.

ODS rovněž propagovala Klausovo náboženství a nyní ve volbách propadla. Propagovala se jako strana autoritářů, kmotrů a klientelistů neschopných férově podnikat.

Ti, kdy vychytrale obhajují kapitalismus, systematicky lžou

V České republice je navzdory technologickému pokroku a prudkému růstu produktivity práce mimořádně vysoký a rostoucí počet chudých, který překročil hranici milionu obyvatel. Je tu masa lidí závislých nejen na sociálních dávkách, ale i na potravinové pomoci a na ošacení z charitativních sbírek. Bují vykořisťování práce námezdních zaměstnanců až na meze fyzické a psychické únosnosti a na druhé straně expanduje vysoká nezaměstnanost srovnatelná s krizí ve 30. letech 20. století.

„Ti, kdo vychytrale obhajují současný kapitalismus, tak jak to předváděla v našich podmínkách ODS a její velekněz, jako konečné stadium vývoje a jako ,nejlepší dobu ve které žijeme', české veřejnosti systematicky lžou,“ vysvětluje Grebeníček.

Skutečné hledání alternativ ještě nenastalo

Výsledkem je prý myšlenková, kulturní, ekonomická a sociální krize společnosti. Instituce společenské, kulturní a vědecké se chovají úpadkově.

Teprve poznání, jaký je kapitalismus, přivádí mnohé k hledání alternativ. Výsledkem předčasných voleb a tahanice „vítězů“ ovšem naznačují, že skutečné hledání alternativ v hlavách voličů nenastalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…