V úvodní přednášce na téma Makroekonomický vývoj v České republice a měnová politika České národní banky šéf ČNB uvedl, že v tuzemsku máme poměrně rozumné odbory, které preferují zaměstnanost v kolektivním vyjednávání. To tedy nepřispívá k prohlubování ekonomické situace a je světlou nadějí i do blízké budoucnosti. V nejaktuálnějších číslech je podle guvernéra ČNB vidět určité zlepšení, protože poptávka klesala už od roku 2011. „Více se stáváme logistickým centrem,“ zhodnotil dále host. „Pětaosmdesát procent investic vlastně dovážíme. Když klesá podpora investic, je to varovné znamení, stejně tak jako skutečnost, že export do států Evropské unie rovněž klesá.“
Po diskutované intervenci ČNB se prý více utrácelo. Zajímavý je rovněž fakt, že průměrné vklady stouply ze 138 tisíc na 190 tisíc korun, což je podle Singera drastický nárůst, který je zvláštním a zajímavým efektem. Dopady oslabení koruny mají být mírně optimistické - podle ekonomů máme nejnižší lednovou inflaci od roku 1993. „Naše prognóza za letošní únor je docela optimistická, čekáme dvouprocentní nárůst ekonomiky a letošní inflace je druhá nejnižší v dekádách. Příznivé výsledky se ale teprve budou dostavovat.“
Euro a nepříliš informovaný prezident

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala