HN: Prokyjevští dobrovolníci na separatisty stačili, na těžkou ruskou vojenskou techniku už ale ne

09.09.2014 10:55

Do bojů proti separatistům na východě Ukrajiny se kromě pravidelné armády zapojuje také několik desítek batalionů složených z dobrovolníků. Úterní Hospodářské noviny se jim věnují podrobněji. Nejpočetnější dobrovolnický oddíl Dnipro-1 má čtyři tisíce ozbrojenců a spadá pod Národní gardu.

HN: Prokyjevští dobrovolníci na separatisty stačili, na těžkou ruskou vojenskou techniku už ale ne
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Podle listu vznikl z aktivistů z Dněpropetrovsku, kteří na jaře začali hlídkovat u vjezdu do města, aby zabránili šíření separatistických bojůvek z Donbasu a Charkova. Oddíl je jedním z nejbojeschopnějších, podporuje ho dněpropetrovský gubernátor a miliardář Ihor Kolomojskij. Za významné oddíly považuje list také Donbas, který má šest stovek ozbrojenců, spadá pod Národní gardu a skládá se z aktivistů Majdanu, kteří pocházejí z východní Ukrajiny. Pět stovek lidí čítá Ajdar, jemuž velí krajní nacionalista Serhyj Melničuk. Batalion Azov má 430 ozbrojenců, spadá pod ministerstvo vnitra a bojuje na jihu Doněcké oblasti. Minulý týden podle listu pomohl ubránit Mariupol.

Nebýt dobrovolníků, Kyjev už o východ Ukrajiny přišel

I když jsou dobrovolníci většinou jen lehce ozbrojeni, nebýt jich, mohla kyjevská vláda ztratit celý východ Ukrajiny. Takový je názor v článku citovaného kyjevského novináře Jurije Butusova, který se událostmi na Donbasu zabývá.

Problémem ovšem je, že všechny dobrovolnické bataliony na východě Ukrajiny jsou vybaveny jen lehkou výzbrojí. „Dokud bojovali proti doněckým rebelům, tak pomalu, ale jistě vítězili. Ale v okamžiku, kdy od poloviny srpna do bojů zasahovala masivně ruská těžká vojenská technika, ukázalo se, že výcvik dobrovolníků neodpovídá charakteru bojů,“ řekl poněkud diplomaticky Butusov.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…