Hackeři se chtěli především zviditelnit, prohlásil na Impulsu šéf NBÚ

13.03.2013 18:28

V minulých dnech čelilo Česko vlně hackerských útoků. Šéf Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil v e středečních Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls prohlásil, že v prvé řadě šlo útočníkům o vlastní zviditelnění. Časově omezený útok prý ukazuje, že v prvé řadě hackerům nešlo o způsobení výraznějších hospodářských škod.

Hackeři se chtěli především zviditelnit, prohlásil na Impulsu šéf NBÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Kybernetické útoky z poslední doby nepřesáhly škodu deset milionů korun. Tyto útoky mezi jiným podrývají důvěru zákazníků Dušan Navrátil, ředitel Národního bezpečnostního úřadu, v rozhlase prohlásil, se nejspíš nepodaří vypátrat původce útoků, protože stopa míří do Ruska a ruská strana v této problematice nespolupracuje právě nejlépe.

Nebyly ohroženy klíčové oblasti

"Ukazuje se, že hackerský řetězec směřuje do Ruska, takže bude velmi obtížné vypátrat pachatele útoků, protože spolupráce s ruskou stranou v této věci vázne, prozradil v úvodu pořadu Navrátil. Napadené weby byly mediálně zajímavé a útoky byly navíc vedeny po omezenou dobu, aby se nestačila zformovat obrana," popsal situaci Navrátil. Šlo asi o dvouhodinovou akci, která podle navrátila nezpůsobila výraznější škody. Z toho šéf NBÚ usuzuje, že šlo především o snahu upoutat pozornost.

Útočníci napadly zpravodajské servery či stránky bank. "Šlo o dobré cvičení, ale bohužel cvičení nejen pro nás, ale i pro útočníka," prohlásil dále Navrátil. Podobné útoky nejsou v okolních státech nijak běžné, naproti tomu v USA jsou tyto akce velmi časté. Ukázal se zásadní problém, že napadené subjekty nekomunikovali s národním serverem nebo s NBÚ.

Stav kybernetického ohrožení

Navrátil v pořadu také uvedl, že by bylo dobré, aby mohl předseda vlády v případě ohrožení vyhlašovat stav kybernetického ohrožení ve chvíli, kdy budou napadeny klíčové servery. K tomu však zatím nedošlo, zpravodajské servery či servery mobilních operátorů mezi ně nepatří. Za klíčové lze považovat servery státní správy, které jsou zabezpečovány.

"Vybudovat kybernetickou obranu však nějakou dobu trvá. Chybí také odborníci, protože řada lidí raději zamíří do soukromého sektoru," uvedl v závěru pořadu Navrátil. Rodící se Národní centrum kybernetické bezpečnosti by mělo být plně funkční v roce 2016. V tuto chvíli má tato instituce devět pracovníků a není snadné najít další pracovníky pro tento úřad.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…