Hahaha! Klaus ml. neuspěl. Výsměch a škodolibá radost. Polčák, Hřebejk, novináři, aktivista, je toho hodně

15.12.2019 12:17

Ve Strakonicích v sobotu proběhly ostře sledované obecní volby, které suverénně vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, který nedávno sdílel příspěvek, že ve Strakonicích mají mít necelých 16 procent, nakonec jej však podpořilo 3,32 procenta voličů, což dalo prostor škodolibé radosti.

Hahaha! Klaus ml. neuspěl. Výsměch a škodolibá radost. Polčák, Hřebejk, novináři, aktivista, je toho hodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího

Pro hnutí Trikolóra volby nakonec nedopadly příznivě, i když na základě průzkumu k víkendovým volbám do strakonického zastupitelstva, jejž před pár dny sdílel předseda hnutí Václav Klaus mladší ve svém facebookovém příspěvku, se zdály být naděje velké.

Anketa

Byli jste letos spokojeni s činností vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM?

88%
12%
hlasovalo: 21981 lidí

Na tento průzkum však kriticky upozornil Deník N s tím, že nesplňuje základní požadavky a není ani jasné, kdo je jeho autorem. Klaus průzkum, který straně přisoudil šestnáct procent, podle svých slov našel na Facebooku.

Volby do místního zastupitelstva nakonec skončily zcela jinak. Vyhrálo je hnutí Strakonická Veřejnost, jež získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty, žádná z parlamentních stran samostatně neuspěla. Tři mandáty nakonec získala 3Koalice pro silné Strakonice a Jihočeši 2012 získali jeden mandát. Volební účast činila 48 procent.

Netrvalo dlouho a po zveřejnění výsledku voleb ve Strakonicích sklízí Klaus mladší kvůli „šíleným odhadům“ výsměch. Šéfeditor Seznam Zpráv a autor týmu Sherlock Hoax, se kterým se podílí na fact-checkingu a boji s dezinformacemi Filip Vích k tomu podotkl: „Trikolóra a skutečný výsledek voleb: 3,32 % a 0 mandátů. A takhle to je s Klausem ml. se vším.“

Přidal se k němu poslanec Evropského parlamentu za STAN Stanislav Polčák, jenž k průzkumu poznamenal, že těch 16 procent pro Trikolóru byl spíše celkový počet voličů, ne procent hlasů, jak Klaus mladší viděl na internetu.