Halík nepředstavuje morální autoritu! Tomáš Zdechovský silně vystoupil ke „sprostodivadlu“

31.05.2018 9:30

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) poslal ostrý vzkaz všem, kteří hájí kontroverzní divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Lidovec hru odsoudil. Jedním dechem však dodal, že není žádný extremista nestojí na straně uskupení Slušní lidé, které Ministerstvo vnitra ČR označilo za extremistické.

Halík nepředstavuje morální autoritu! Tomáš Zdechovský silně vystoupil ke „sprostodivadlu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se zapojil do slovní přestřelky kolem kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí, v níž představitel Ježíše Krista sehraje znásilnění muslimky. Jedna z hereček si z přirození vytáhne českou vlajku. To Zdechovskému připadá zcela přes čáru.

Anketa

Stydíte se za prezidenta Miloše Zemana?

11%
89%
hlasovalo: 18766 lidí

Hru prý neviděl a ani nechce vidět. To, co o ní slyšel, mu prý stačilo. „Nicméně vytahovat z dámské pochvy českou vlajku, nebo znásilněním muslimky Ježíšem ztvárňovat údajný vztah křesťanské kultury k islámu, podle mě nemá nic společného s nějakým kulturním cítěním a nemyslím si, že by tato hra měla obohacovat česká divadelní prkna. V tomto smyslu jsem se i vyjádřil pro média. Vnímám to celé jako laciný dekadentní trik, jak na sebe upozornit. Vyvolat diskusi se dá i jiným způsobem, proto podle mě o nic takového autorům nešlo,“ dodal.

Reagoval tak na rozhovor serveru Info.cz s šéfredaktorem nakladatelství Host Miroslavem Balaštíkem. Ten se obořil na tzv. Slušné lidi, že se chovali opravdu velmi neslušně a Tomáš Zdechovský je prý ještě podpořil. Europoslanec toto nařčení rázně odmítl. Podle svých vlastních slov extremisty nikdy nepodporoval. Pana Balaštíka prý osobně nezná, ale na dálku ho žádá, aby si přestal vymýšlet.

„Považuji pak ale za slušné odpovědět, když se mě někdo přímo na názor zeptá, což některá média po mé účasti v nedělní Partii na TV Prima udělala. Řekl jsem jim, že diváci, kteří si zaplatili za lístky, mají demokratické právo se vyjádřit k dílu. Nic o podpoře násilí vůči hercům tam nebylo. Navíc podle informací z médií a videí z představení se protestující žádného násilí vůči hercům a divákům ani nedopustili. Jen stáli na jevišti,“ uvedl Zdechovský.    

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

„Už od dob Římanů platí pořekadlo: Kdo platí, mluví. A pokud nikoho při tom stání násilně nenapadali, beru to jako formu demokratického protestu, kterou jsem viděl při studiích v Itálii na divadle několikrát včetně házení vajíček či rajčat,“ dodal ještě.

Balaštík celou situaci líčil dosti odlišně. V rozhovoru poznamenal, že extremisté z hnutí Slušní lidé si počínali v divadle jednoznačně agresivně a policie proti nim měla rychle zakročit. Po hříchu to však neudělala. A skutečně byl velmi kritický i vůči Zdechovakému. A nejen vůči němu.

„Tohle by si ještě před deseti lety skutečně nikdo nedovolil. Stejně jako schvalovat a podporovat násilí na lidech v divadle, jak to činil europoslanec lidovců Tomáš Zdechovský a český primas (Dominik Duka),“ uvedl Balaštík.

Zdechovský se ke hře vyjádřil i na sociální síti Facebook a zdůraznil ze, že se demagogicky zachovali jak divadelníci, tak tzv. Slušní lidé. Herci museli podle europoslance vědět, že jejich počínání vyvolá stejně ostré reakce z druhé strany. Za uši dal také profesorovi Tomáši Halíkovi. Zdechovskému se zdá, že z Halíka je jakýsi kněz–politik a už není respektování hodnou morální autoritou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…