Hamáček: Pět měsíců před volbami odejít z vlády? Jímá mě hrůza, že by to tu teď převzali piráti nebo úřednická vláda

24.04.2021 19:35

V řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) platí podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že neoprávněně vyplacené dotace by měla bývalá Babišova společnost Agrofert vrátit, aby nehrozilo, že to zaplatí čeští poplatníci. Vládu ale sociální demokraté zhruba pět měsíců před sněmovními volbami opustit kvůli kauze nechtějí, a to vzhledem ke křehké stabilitě, řekl Hamáček ČTK. Piráti ani úřednická vláda by podle něj nebyli dobrým řešením.

Hamáček: Pět měsíců před volbami odejít z vlády? Jímá mě hrůza, že by to tu teď převzali piráti nebo úřednická vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

"Za sociální demokracii říkáme, že pokud tady byly vyplacené nějaké dotace neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit, aby nehrozilo riziko, že to zaplatí český daňový poplatník, a jinak celá ta záležitost je pana premiéra," uvedl Hamáček. "Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci. Popravdě řečeno, po tom, co mám za sebou v těchto dnech a týdnech, z představy, že to řeší Piráti nebo úřednická vláda, mě jímá hrůza," uvedl s odkazem na epidemii koronaviru a diplomatickou roztržku s Ruskem.

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu auditu, podle kterého je Babiš ve střetu zájmů, protože dál ovládá holding Agrofert přes svěřenské fondy a zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, která mají na jeho firmu vliv. Podle závěrů auditu by proto společnost Agrofert měla vrátit dotace, které dostala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novely českého zákona o střetu zájmů. Česko podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů. Přesto na základě požadavku EK pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové.

Babiš závěry zprávy EK v pátek opět odmítl. ČTK sdělil, že jde o "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů". Dnes médiím řekl, že považuje za nepřijatelné, aby "nějací úředníci" vykládali české zákony. Česká republika podle něj nebude nic vracet a musí se bránit.

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 36190 lidí
Vymáhat způsobené škody na koncernu Agrofert musí podle předsedy ODS Petra Fialy vláda. "Není možné, aby dotační byznys premiéra platili čeští daňoví poplatníci. A je potřeba konečně zastavit tento obrovský střet zájmů, který ČR i české občany poškozuje," uvedl na twitteru s tím, že i o tom budou říjnové volby, do kterých jdou občanští demokraté v koalici Spolu s TOP 09 a lidovci. Piráti a STAN, se kterými nyní Spolu jedná o cestě k případnému zkrácení doby současné vlády, dnes vyzvou ministerstva a také podnik Lesy ČR a společnost Čepro, aby přestaly porušovat zákon a začaly vymáhat nezákonně přidělené peníze daňových poplatníků.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK neodpověděl na dotaz, zda by komunisté i kvůli střetu zájmů premiéra podpořili nějakou formu zkrácení mandátu menšinové vlády ČSSD a hnutí ANO, kterou přestali ve Sněmovně oficiálně podporovat. "Jde o konflikt našeho občanského zákoníku se zákonodárstvím EU. Podle českého zákona je svěřenský fond v pořádku a EU ho nerespektuje," uvedl ke kauze.

Předseda ODS Fiala zareagoval na Twitteru i ohledně neodchodu sociální demokracie z vlády. "ČSSD neodejde z vlády, prý by to bylo horší. Vážně? A.Babiš má světový střet zájmu, vláda nezvládla pandemii, rozpočet, jednala protiprávně, chystala divné tendry a cesty do Moskvy, snaží se ovládnout ČT. Pravda je tato: ČSSD se na tom všem podílí. Tak silně, že už ani není...." poznamenal Fiala.

ČSSD neodejde z vlády, prý by to bylo horší. Vážně? A.Babiš má světový střet zájmu, vláda nezvládla pandemii, rozpočet, jednala protiprávně, chystala divné tendry a cesty do Moskvy, snaží se ovládnout ČT.
Pravda je tato: ČSSD se na tom všem podílí. Tak silně, že už ani není....

— Petr Fiala (@P_Fiala) April 24, 2021

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…