Hamáček: Pokud rozvolníme, sousedé vůči nám zpřísní

27.01.2021 12:26

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že epidemická situace v Česku se nijak nezlepšuje. Bohužel zůstává stále stejně špatná. S rozvolněním proticovidových opatření nelze počítat. Pokud by vláda sáhla k rozvolnění opatření, skutečně by hrozilo zhroucení nemocnic a mohlo by dojít i k tomu, že nebude možné pečovat např. o občany po infarktech. A navíc by se na nás velmi přísně dívali naši sousedé z Německa a dalších zemí.

Hamáček: Pokud rozvolníme, sousedé vůči nám zpřísní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Před novináře předstoupil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který po jednání Ústředního krizového štábu oznámil, že koronavirová čísla byla v poslední době poněkud příznivější, ale to prý dneškem končí.

„Ty poklesy se více méně zastavily. My jsme v situaci, kdy máme stále přes 9 tisíc nových případů za včerejšek, počet hospitalizovaných se pohybuje kolem 6 tisíc, což znamená, že ta zátěž nemocnic je stále velmi vysoká. A stále se na našem území objevuje mutace, které se říká britská. Takže z mého pohledu je situace vážnější, než v těch minulých týdnech,“ varoval Hamáček před kamerami ČT.

Podle jeho názoru tu proto neexistuje prostor pro rozvolňování proticovidových opatření, protože by to vedlo k okamžitému přetížení českého zdravotnictví. „Já předpokládám, že nás v dohledné době žádné zásadní rozvolňování nečeká. Chápu, že to není dobrá zpráva, že to všechny naše obyvatele štve a zlobí, ale je to realita a já prosím jen o jedno. Abychom to všichni společně vydrželi,“ žádal Hamáček.

„My jsme na tom v nemocnicích hůř než na jaře, ale i hůř než na podzim,“ řekl Hamáček s tím, že by jakékoli rozvolnění mohlo vést ke zhroucení nemocnic, které už by se nestačily starat ani o občany s infarktem. Proto se staví jasně proti otevření skiareálů.  

Varoval, že epidemická situace v České republice opravdu není dobrá a pokud by snad vláda sáhla k rozvolňování opatření, došlo by pravděpodobně k tomu, že by naši sousedé svá opatření ve vztahu k Česku jen zpřísnili.

„Na opatření je třeba hledět i tou optikou, jak jsme vnímáni v okolních státech a co by případné rozvolnění vyvolalo u našich sousedů,“ uvedl Hamáček.

Poté oznámil, že cestu z epidemie i nadále vidí v očkování, ale očkování drhne, protože dávky vakcín dočasně poklesly na úroveň 60 až 80 procent původní objednávky. Vedle toho přichází vakcína od firmy Moderna a stále se čeká na vakcínu od firmy AstraZeneca.

„Objevují se nám tady diskuse ve veřejném prostoru o neschválených vakcínách. Tím myslím ruské nebo čínské. Já zastávám názor, že pokud bychom měli očkovat občany dalšími vakcínami, tak ty vakcíny musí být schválené, protože musí být pro občany bezpečné,“ zdůraznil Hamáček.

Do Česka prý také míří více injekcí i jehel, aby bylo čím očkovat.

Podle Hamáčka zůstává prioritou vlády očkovat občany starší osmdesáti let. Vláda se tyto seniory chystá oslovovat i dopisem a dát jim možnost registrovat se také po telefonu.

Nakonec konstatoval, že nošení respirátorů prozatím nebude povinné. Ve státních zásobách je 16 milionů respirátorů a Česko je schopné vyrobit 20 milionů respirátorů týdně. Pokud by se povinnost nosit respirátory zavedla, Hamáček by následoval německý model, kde nejchudším lidem hradí nákupy respirátorů stát. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…