Hamáček hájí strpění cizince. Pachatele bude možné vyhostit hned, jak se v jeho zemi situace uklidní

02.11.2019 6:44

V České republice se již pár týdnů vede debata o zavedení institutu strpění neúspěšného žadatele o azyl na našem území. Členové Trikolóry Václava Klause nebo poslanci SPD bijí na poplach a tvrdí, že kvůli tomuto institutu nebudeme moct z Česka vyhostit neúspěšného žadatele o azyl, ani když spáchá zločin. Ministr vnitra Jan Hamáček však tvrdí, že realita je poněkud jiná.

Hamáček hájí strpění cizince. Pachatele bude možné vyhostit hned, jak se v jeho zemi situace uklidní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra navrhlo novelu azylového zákona, ve které se řeší institut strpění neúspěšného žadatele o azyl na českém území. Institut strpění vychází z toho, že ani neúspěšného žadatele o azyl nebude možné vykázat z našeho území, než dokud ve vlasti neúspěšného žadatele bude natolik bezpečno, aby se tam mohl vrátit.

Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou nebo členové Trikolóry Václava Klause mladšího tvrdí, že tím vláda zmírňuje dosud platné zákony a v podstatě zve migranty do Česka.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Ministr vnitra Jan Hamáček tvrdí, že realita bude zcela jiná. Novela azylového zákona podle něj naopak podmínky pro udělení azylu zpřísňuje.

„Novela znamená zásadní zrychlení návratu migrantů do jejich zemí poté, kdy se tam situace uklidní. Strpěné osoby bude možné navracet hned, nemusí se řešit odnětí statusu azylanta, které by se mohlo protáhnout na roky,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jeho slova přinesla sobotní MF Dnes.

Je třeba dodat, že institut strpění je součástí české legislativy již řadu let a je uplatňován např. u osob s podstatnými zdravotními problémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…