Hamáček nalil spolustraníkům čistého vína: V letošních volbách hodně oslabíme, a bude to bolet

12.08.2018 7:30

Jan Hamáček, předseda sociální demokracie a šéf hned dvou resortů ve vládě Andreje Babiše (ANO) - Ministerstva vnitra a Ministerstva zahraničí - jednoznačně podpořil předsedu vlády v tom, že by Česko nemělo přijímat ani jednoho migranta, pokud nebude prokázáno, že má nárok na azyl. Lidem, kteří právo na azyl mají, se prý Česká republika neuzavírá. V roce 2017 jsme přijali 29 azylantů. V rozhovoru pro deník Právo se věnoval i finanční situaci v ČSSD, která prý není nijak růžová.

Hamáček nalil spolustraníkům čistého vína: V letošních volbách hodně oslabíme, a bude to bolet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Předseda sociální demokracie, ministr vnitra a ministr zahraničí Jan Hamáček hned na úvod poděkoval všem, kteří se podíleli na akci české diplomacie, která usilovala o vysvobození dvou německých pracovníků neziskových organizací ze syrského vězení. Oba Němci se skutečně dostali na svobodu a podle Hamáčka to pomůže česko-německým vztahům. Potvrdilo se prý také, že bylo správné neuzavírat českou ambasádu v Damašku. Česká republika je jediným státem EU, který ponechal členku diplomatického sboru Evu Filipi na místě. Dáma dnes na půdě Sýrie mluví i za Spojené státy.    

Skutečnost, že v Sýrii máme stále zastoupení, považují některé české osobnosti za ostudné. Po co nejrychlejším odvolání velvyslankyně Filipi volal např. ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo někdejší poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal. Považovali pobyt Evy Filipi v Damašku za legitimizaci režimu Bašara Asada. Režimu, který má na rukou krev vlastních lidí.

Hamáček to ale vidí jinak. To, že někde máme velvyslankyni prý neznamená, že legitimizujeme tamní režim. Znamená to jen tolik, že máme otevřený kanál pro vyjednávání s režimem. Stejně tak lze snáze poskytovat humanitární pomoc lidem, v jejichž zemi už sedm let zuří občanská válka.

Na druhé straně prý Hamáček plně souhlasí se stanoviskem premiéra Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo přijímat uprchlíky. „S tímto postojem souhlasím, protože jsem se na něm podílel jako ministr zahraničních věcí i jako ministr vnitra. Je to agenda, která se prolíná oběma resorty. Není řešením pokračovat v přerozdělování migrantů, to nikam nepovede, jen to podpoří pašeráky, kteří na migraci vydělávají obrovské peníze. Řešení je vytvořit bezpečné zóny mimo EU a případné žádosti o azyl řešit tam. Měli bychom mít možnost migranty vracet mimo EU, ne je vozit do Itálie nebo na Maltu," zdůraznil Hamáček.  

Ale pokud někdo požádá o azyl v České republice z humanitárních či politických důvodů, jeho žádost bude posouzena. A bude-li uznána jako oprávněná, žadatel azyl v Česku dostane. „Letos jsme poskytli mezinárodní ochranu 115 lidem, z toho 28 získalo azyl a zbytek pouze doplňkovou ochranu. V loňském roce to bylo dohromady 147 lidí, z toho 29 azylantů, v roce 2016 to bylo 450 lidí a z toho 148 azylantů. O mezinárodní ochranu může požádat jen ten, kdo je ve své zemi pronásledován. Ministerstvo vnitra žadatele pečlivě zkoumá. Doplňková ochrana je udělena pouze na určitou dobu," připomněl Hamáček.

Ve druhé polovině rozhovoru se věnoval situaci v ČSSD. Jako její předseda prý musí mít realistická očekávání. V komunálních volbách v roce 2014 se ukázalo, že je sociální demokracie jednou z nejsilnějších stran, co do počtu zastupitelů. V roce 2018 Hamáček nepovažuje za realistickou představu, že by ČSSD všechny mandáty obhájila. Totéž platí o Senátu, kde ČSSD obhajuje 13 postů. Hamáček prý bude rád za každý získaný mandát, ale všichni spolustraníci musí počítat s tím, že ČSSD oslabí a toto oslabení bude bolet. Bude bolet i po finanční stránce, protože strana dostane do kasy od státu méně peněz za mandáty. Lidový dům tedy bude muset šetřit.   

„Naše volební výdaje více odpovídají realitě než rozpočty na volby z minula. Šetříme. Čeká nás i personální optimalizace. Týká se to i Lidového domu. Máme rozjeté plány na efektivnější využití, část prostor jsme připraveni pronajmout. Hledáme úspory, jiná cesta není," zdůraznil Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …