Hamáček pro PL: Cizince, který prodával drogy, u nás soudili šest let. A neuvěříte, co v tom období dělal

13.03.2019 13:02

Cizince s trvalým pobytem, kteří v Česku páchají trestnou činnost, hájí poměrně často soudy a aktivisté. Když je chce policie nechat vyhostit, brání se u soudu a proces trvá roky, anebo se nakonec úplně promlčí. Poslanci tento týden schválili novelu zákona o pobytu cizinců, která proces vyhoštění recidivistů zjednodušuje. Bude platit zásada třikrát a dost a soudy budou mít pevnou lhůtu, do kdy musí rozhodnout.

Hamáček pro PL: Cizince, který prodával drogy, u nás soudili šest let. A neuvěříte, co v tom období dělal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Roman Sklenák
reklama

Anketa

Schvalujete práci Anny Šabatové?

2%
98%
hlasovalo: 9110 lidí
„Cizinci, kteří u nás opakovaně a úmyslně překračují zákon, představují bezpečnostní riziko. V těchto případech musíme jednat nekompromisně a rychle,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který zpřísnění navrhl a ve Sněmovně prosadil. Poslancům také vysvětlil, že nejde o pár jednotlivých excesů, ale přibližně o čtyři sta případů za rok. V současnosti to trvá až šest let, protože neplatí žádné lhůty.

Ministr uvedl jako příklad kauzu drogového dealera, který se soudil právě zmíněných šest let, než byl vyhoštěn. Šest let, kdy mohl pokračovat ve své trestné činnosti.

Až zákon začne platit, bude možné vyhostit cizince s trvalým pobytem, který spáchal potřetí trestný čin. Soud bude muset rozhodnout do 90 dnů a recidivista už nebude mít možnost se odvolat. Do půl roku může být tedy zpátky ve své zemi. „Zákon musí chránit naše občany a opakovaně trestaným cizincům zabránit v protahování procesu,“ zdůrazňuje ministr vnitra.

Člověk, který krade, znásilňuje nebo prodává drogy, dneska klidně chodí po ulicích, protože ví, že se ho české úřady prakticky nemohou zbavit.

„Pokud ho půjde vypakovat do půl roku, bude to velký úspěch a díky za to,“ pochvaluje si Hamáčkovu snahu komunální politik z Mladé Boleslavi, kde je výrazné množství cizinců, jež přilákala práce pro velké firmy.

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 14020 lidí
Novela zákona přináší i méně nápadné, ale důležité změny. Cizinci například dostanou pobytovou kartu na základě potvrzení, že nastoupili u zaměstnavatele, kterého uvedli v žádosti o pracovní pobyt v Česku. Dosud se stávalo, že cizinci si vyřídili ve své zemi všechna povolení, v Česku se přihlásili a pak skončili v rukách mafie, která je poslala pracovat načerno a ještě jim pravidelně brala většinu výdělku. 

Nově budou muset při registraci v Česku předložit potvrzení od legálního zaměstnavatele, což by mělo zabránit, aby mizeli v černé ekonomice a zvyšovali riziko, že se dopustí trestné činnosti.

Novinkou jsou i povinné adaptační kurzy pro zahraniční zaměstnance, kde jim daný odborník vysvětlí práva i povinnosti, aby se nemuseli spoléhat na „dobré rady“ mafiánů, kteří z nich často udělají otroky.

Zákon zřejmě vzbudí vášně u některých aktivistů, ale ti by měli být podle všeho v klidu.

 „Mým cílem není cizince připravit o procesní práva, která jim garantuje náš ústavní pořádek, tedy především o právo obrátit se na nezávislý soud. Ale mým cílem je nastavit celý proces tak, aby se ta doba zkrátila na méně než šest měsíců,“ potvrdil naší redakci Jan Hamáček. Jedinou výjimkou mohou být případy cizinců ze zemí, kde by jim po návratu hrozila smrt. Těch je však minimální počet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …