Hamáček sdělil, co zavřou

29. 9. 2020 10:32

Předseda ČSSD Jan Hamáček poskytl rozhovor MF Dnes, v němž mimo jiné hovořil o situaci kolem koronaviru. "Obecně situace vůbec není dobrá," sdělil Hamáček a varoval i před válečnou chirurgií či kolapsem systému.

Hamáček sdělil, co zavřou
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Hamáček v rozhovoru mimo jiné uvedl, že určitě budou muset kvůli koronavirové epidemii přijít další plošná opatření. "To je věc ministerstva zdravotnictví a pan ministr Prymula už nějaká naznačoval. Obecně situace vůbec není dobrá. Trošku mě překvapuje, jak málo urgentně je to vnímáno. Když poslouchám některé diskuse včetně některých politiků, mám pocit, že si vůbec neuvědomují, co se na nás může řítit. Pokud bychom nic neudělali, máme tu v půlce října 120 tisíc nakažených, válečnou chirurgii a kolaps systému. A doktoři budou rozhodovat, koho na ventilátor napojí a koho nechají umřít. Čísla jsou neúprosná," sdělil jasně Hamáček. 

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12283 lidí

"Vím, že to vypadá dost nepředstavitelně, ale mrazáky stojící v ulicích New Yorku asi také vypadaly jako z jiného světa, a stalo se to. Plošná opatření jsou jediný nástroj, který funguje," dodal, že roušky v šíření viru zabraly - nedošlo sice ke snížení růstu, ale nestoupá po exponenciále.

"Teď nejspíš přijdou nějaká opatření z hlediska hromadných akcí. A jelikož je třeba číslo srazit, budou nějaká opatření ještě muset přijít. Pokud se podíváte na zkušenosti a analýzy zjara ze zemí, které čelily podobnému tlaku, jako teď my, tak se opatření pohybují v nějakém trojúhelníku. Jedním vrcholem jsou hromadné akce, druhým školy a třetím podnikání, které není nutné k chodu státu. Z analýz vyplývá, že stoprocentní opatření v každém vrcholu trojúhelníku je schopné číslo R srazit asi o 40 procent. Pokud současně platí, že nechceme zásadně omezovat ekonomiku a dostat se do kouta, kdy budeme zavírat podniky a omezovat byznysy, které nejsou nutné k chodu státu, tak opatření musí být někde mezi hromadnými akcemi a školami. Současně víme, že si zatím nechceme zavřít první stupně, protože to má dopady třeba i na zdravotnictví, neboť spousta maminek jsou sestřičky," zmínil Hamáček, že vše dle jeho názoru směřuje zejména k hromadným akcím.

Své pak Hamáček řekl i k opozici, kdy dle svých slov našel mimo jiné výrok předsedy ODS Petra Fialy, který do 20. srpna kritizoval, že vláda chce zavést roušky a nyní křičí, že je zavedla pozdě. A co říká demonstraci proti nošení roušek? "Mám pocit, že to je taková nevědomost čarodějova učně. Stačí si přečíst zkušenosti lidí, co leželi na ventilátorech. To asi fakt není žádná sranda. Stačí se jen podívat na nárůst smrtnosti. Za poslední měsíc to je 200 lidí. Myslím, že každý život má svoji cenu a nechávat lidi umírat zbytečně jen proto, že si zademonstruji, tomu nerozumím," dodal Hamáček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …