Hamás už nestřílí, zavládl klid a svět vydechl. Wilders ale tuší, jaká je pravda

21.05.2021 11:34

Na Blízkém východě zavládlo příměří – Hamás přestal ostřelovat území Izraele. Palestinci příměří oslavují střelbou do vzduchu. „Konflikt s Palestinci je konfliktem mezi svobodou a tyranií. Všichni bychom měli podporovat Izrael!“ myslí si známý nizozemský bojovník proti politickému islámu Geert Wilders. „Posílám upřímnou soustrast všem rodinám, izraelským i palestinským, těm, kteří přišli o své blízké, a doufám v úplné uzdravení zraněných,“ pověděl Joe Biden. Ke konfliktu se vyjádřil i neúspěšný pirátský kandidát na senátora Tomáš Tožička.

Hamás už nestřílí, zavládl klid a svět vydechl. Wilders ale tuší, jaká je pravda
Foto: Repro YouTube
Popisek: Izraelské bezpečnostní složky potlačují krvavé nepokoje ve městě Lod (11.5.2021)

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10270 lidí

Konflikt na Blízkém východě, alespoň prozatím, končí. Mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás začalo v páteční dvě hodiny ranní místního času (01.00 SELČ) platit příměří. Posledních jedenáct dnů zasahovaly palestinské rakety židovský stát, ten však drtivou většinu z nich dokázal díky svému protiraketovému systému Železná kopule sestřelit a ubránit bezpečí svých obyvatel. Ještě těsně před počátkem příměří ovšem Palestinci vypálili několik raket na území Izraele. Izraelské letectvo stihlo provést ještě jeden nálet.

Izrael v uplynulých jedenácti dnech bombardoval palestinské území a měl způsobit místním obyvatelům znatelné škody. Dle místních zdravotníků usmrtily izraelské vojenské útoky 232 lidí a dalších 1900 jedinců bylo zraněno.

Jaká byla reakce Palestiny na klid zbraní? „S druhou hodinou ranní v Gaze vypukly pouliční oslavy, při nichž někteří lidé provolávali ‚Alláhu akbar‘ (arabsky Bůh je veliký). Mnozí z nich pálili ze zbraní do vzduchu. Hlavní ulice města zaplnila auta, řidiči troubili a pasažéři mávali vlajkami z oken. Z amplionů mešit také zaznívala slova o vítězství odporu proti okupaci,“ píše se na ČT24.

Celý článek ZDE:

Vyjádření Izraele a Hamásu nicméně naznačují nesoulad v přístupech k novému příměří. Netanjahuův úřad mluvil o prosté výměně „klidu za klid“ bez dalších podmínek. Představitelé hnutí ovšem vznášejí požadavky týkající se jeruzalémské mešity al-Aksá a východního Jeruzaléma. Střety Palestinců s policií Izraele u uvedené mešity byly totiž jedním ze spouštěčů vlny raketových útoků Hamásu.

Na dodržování příměří bude dohlížet Egypt, který již oznámil vyslání dvou delegací. Diplomatického snažení se účastnily také Spojené státy.

Anketa

Považujete Srby za bratrský národ?

96%
4%
hlasovalo: 13316 lidí

K příměří na Blízkém východě se již stihl vyjádřit například americký prezident Joe Biden. „Premiér Netanjahu mě informoval, že Izrael souhlasil se vzájemným a bezpodmínečným příměřím. Egypťané nás nyní informovali, že Hamás a další skupiny v Gaze rovněž souhlasily. Tyto vojenské akce mají za následek tragickou smrt mnoha civilistů včetně dětí. Posílám upřímnou soustrast všem rodinám, izraelským i palestinským, těm, kteří přišli o své blízké, a doufám v úplné uzdravení zraněných,“ napsal na twitteru.

To ovšem nebylo od novopečeného amerického lídra vše. Dále zveřejnil video, kde zmínil, že věří v to, že si Palestinci i Izraelci zaslouží žít v bezpečí, ochraně a ve stejné míře svobody, prosperity a demokracie. „Moje administrativa bude pokračovat v tiché a neúnavné diplomacii směřující k tomuto cíli. Věřím, že máme jedinečnou příležitost k posunu a jsem odhodlaný na tom pracovat. Chci vám všem poděkovat a Bůh vám žehnej,“ dodal.

 

 

O něco kratší příspěvek zveřejnil britský premiér Boris Johnson. „Vítám zprávu o příměří v Izraeli a Gaze. Vedoucí představitelé v regionu nyní musí usilovat o nalezení trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu, které zabrání terorismu, ukončí cyklus násilí a zajistí udržitelný a spravedlivý mír,“ napsal na twitteru.

 

 

Stihl se vyjádřit i neúspěšný prezidentský kandidát, senátor a socialista Bernie Sanders. „Doufejme, že příměří v Gaze vydrží. Ale to nestačí. Naším úkolem je nyní podpořit zoufale potřebnou humanitární pomoc a plán obnovy Gazy a najít způsob, jak v regionu konečně nastolit mír,“ myslí si.

 

 

Své k tomu napsal i neúspěšný pirátský kandidát na senátora, jenž po obvinění z antisemitismu svoji kandidaturu stáhl, Tomáš Tožička. Ten si myslí, že Izrael vyhání Palestince z domovů, kde bydlí po staletí. Celý konflikt prý začal tím, že IDF (Izraelské obranné síly pozn. red.) zaútočily na mešitu a byli vystěhováni Arabové z Jeruzaléma. „Tenhle náboženský fanatismus Izraelců fakt nechápu,“ dodal.

Předseda nizozemské protimuslimské strany, poslanec Geert Wilders si zase myslí, že Izrael je majákem světla v oblasti naprosté temnoty. „Konflikt s Palestinci je konfliktem mezi svobodou a tyranií. Všichni bychom měli podporovat Izrael!“ pověděl ve videu, kde mimo jiné zmínil, že v Izraeli žil několik let a cítil se tam jako doma.

 

 

Z českých politiků své k tomu napsal poslanec ODS Jan Skopeček. Ten na twitteru sdělil, že byl včera hostem Událostí, komentářů, kde pověděl, že jednoznačně stojí za Izraelem, nechápe jakékoliv omlouvání Palestiny, resp. Hamásu, který střílí rakety na civilní obyvatelstvo. „Nikdy to nebylo tak, že by Izrael vystřelil první na Palestinu, vždycky se Izrael bránil. Je to náš spojenec, je to jediný stabilní hráč v daném regionu. Měli bychom za ním stát. Každý vyhaslý život v tomto regionu je samozřejmě tragédií,“ dodal.

 


 

reklama

autor: tle

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…