Hašek má zkušenosti a kontakty. Jeho nástup na vnitro dává smysl, míní komentátor

28.04.2021 8:20

Vicepremiér Hamáček svému stranickému kolegovi Michalu Haškovi plně důvěřuje a je logické, že si ho vybral na post náměstka na ministerstvu vnitra. V ČT to uvedl novinář a komentátor Patrik Eichler. Zdůraznil Haškovy zkušenosti z řady veřejných funkcí.

Hašek má zkušenosti a kontakty. Jeho nástup na vnitro dává smysl, míní komentátor
Foto: FB M. Haška
Popisek: Michal Hašek, náměstek ministra vnitra

Novým náměstkem ministra vnitra Jana Hamáčka se stal bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Nástup někdejšího čelního představitele sociální demokracie do vysoké pozice vyvolal vlnu reakcí, z nichž mnohé měly značně kritický nádech. Řada komentářů ale emoce mírní a zdůrazňuje jednak, že minulost je po takové době třeba nechat plavat a za další, že Michal Hašek se nikdy nedopustil ničeho protizákonného a návrat si poctivě odpracoval.

Podle novináře a komentátora Patrika Eichlera z Masarykovy demokratické akademie jsou pro vicepremiéra Hamáčka zásadní Haškovy zkušenosti a kontakty a je logické, že si ho zvolil jako náhradu za Jakuba Kulhánka, který nastoupil do čela resortu zahraničních věcí.

Anketa

Nosíte venku roušku nebo respirátor?

16%
47%
hlasovalo: 18060 lidí

“Je zjevné, že ve chvíli, kdy se pan náměstek Kulhánek stal ministrem zahraničních věcí, musel Jan Hamáček obsadit uvolněnou pozici náměstky na ministerstvu vnitra a vybral si jednoho z dalších svých blízkých spolupracovníků, ke kterému má důvěru, což je na pozici politického náměstka klíčové a za další se domnívá, že mu může pomoci se správou resortu či některých vnitrostranických záležitostí a možná i částí parlamentní agendy,” uvedl ve vysílání ČT24 Patrik Eichler.

Zdůraznil, že Michal Hašek je bývalý poslanec, bývalý hejtman, exšéf Asociace krajů ČR a člověk s širokými kontakty. “Jan Hamáček se rozhodl ho pro tuto pozici využít. Jde o důsledek toho, že po sjezdu ČSSD došlo k odvolání Tomáše Petříčka, který kandidoval proti Janu Hamáčkovi na pozici předsedy strany a uvolnila se v důsledku toho jedna z pozic na ministerstvu vnitra,” vysvětlil komentátor.

Odmítl rovněž námitky moderátora, že před lety Hašek kladl věnce u vojáků padlých za druhé světové války při stejné akci, na které se objevili i motorkáři ze skupiny Noční vlci. “Otázka od vás byla, proč se stal náměstkem a jestli není problém jeho spojení s Nočními vlky. Tam říkám, že spojovat aspekt kladení věnců s Nočními vlky s aktuální politickou krizí na česko-ruské lince není bodem, který by byl relevantní kritikou Michala Haška. Nevztahoval bych to k diplomatické krizi ve vztahu s Ruskem,” konstatoval jednoznačně.

Hašek podle svých slov na vnitru hodlá především zúročit své zkušenosti z řízení krajské samosprávy směrem k bezpečnosti s integrovanému záchrannému systému. “Nabídka i rozhodnutí ji přijmout padly velmi rychle, prakticky během víkendu. Na příštích několik měsíců to výrazně změní život můj i mých blízkých. Děkuji Honzovi za důvěru a rodině za podporu, bez které bych do této časově limitované mise nemohl jít. Děkuji za pochopení a vstřícnost také kolegům z advokátní kanceláře, kterou jsem musel dočasně opustit. Na vnitru se budu snažit maximálně uplatnit zkušenosti především z hejtmanské práce a vedení Asociace krajů - z řízení Bezpečnostní rady kraje a krajského krizového štábu,” uvedl ke svému nástupu na vnitro.

“Bojoval jsem jako hejtman proti tupým Kalouskovým a Nečasovým škrtům výdajů na bezpečnost, kdy hrozilo i na jižní Moravě zavíraní policejních oddělení či hasičských stanic. Řešil jsem krizové financování policie a hasičů z rozpočtu kraje, když za Nečasovy vlády nebylo v listopadu a prosinci na benzín či naftu. Jsem hrdý na to, že Jihomoravský kraj zavedl systémové financování dobrovolných hasičů a našel každoročně prostředky i pro profesionální složky IZS. To vše mi nyní bude inspirací v práci náměstka ministra vnitra. Stát, kraje i obce se začínají vracet k normálnímu životu po roce s covidovou pandemií a tvrdými restrikcemi. K běžnému výkonu služby se vrátí i profesionální a dobrovolné složky IZS. Dobrovolní hasiči se snad dočkají hasičských slavností, soutěží v požárním sportu i běžné spolkové činnosti. A stát musí zanalyzovat cestou ministerstva vnitra, co v krizovém řízení zafungovalo, co méně a kde bude například nutná a vhodná změna krizové legislativy. Přirozenými partnery přitom budou Asociace krajů nebo Svaz měst a obcí. Příštích několik měsíců má jasné výzvy i úkoly,” uvedl Michal Hašek na svém facebookovém profilu.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim PanenkaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

7:25 „Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupa…