Havel byl jako Masaryk, jen trochu více doleva. Jeho exporadce Vondra zavzpomínal a prozradil, s kým se kamarádil Klaus

17.12.2014 18:27

Především na osobnost bývalého disidenta a prezidenta Václava Havla se vzpomínalo ve středečním vydání pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. S moderátorkou Karolínou Koubovou diskutoval bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Téma Václav Havel veřejnoprávní médium nastolilo v souvislosti s tím, že ve čtvrtek si připomeneme třetí výročí od Havlovy smrti.

Havel byl jako Masaryk, jen trochu více doleva. Jeho exporadce Vondra zavzpomínal a prozradil, s kým se kamarádil Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Nejprve se Koubová Vondry zeptala, jaké názory by Havel nyní zastával, pokud by byl „zdravý a plný síly“. „Určitě by nebyl vulgární a nepoškozoval naše zájmy v zahraničí,“ odpověděl Vondra s tím, že by Havlovi radil ve smyslu, že v politice je důležitá kontinuita. Podle Vondry v současnosti občas dochází k diskontinuitě ohledně toho, co jsme v naší zemi po listopadu 1989 budovali. „ČR neplní dostatečně své závazky v NATO. V případě krize na Ukrajině se ukazuje, že jsou dvě skupiny zemí, jako Polsko, baltské země a Rumunsko, které se chovají solidárně a plní své povinnosti v rámci NATO,“ konstatoval Vondra s tím, že jako černí pasažéři se v NATO chovají Slováci, Maďaři a někdy prý i naše země.

Havel bude jako Masaryk. Jen ještě musí uplynout nějaký čas

Moderátorka poukázala to, že hodnocení osobnosti Václava Havla se diametrálně liší. Někdy vypadá jako fetišistický symbol, někdy jej lidé zatracují. Podle Vondry není sebemenších pochyb o tom, že místo Havla v dějinách bude jednou analogické místo, které v historii zaujímá Masaryk. Jen prý bude třeba, aby ještě od jeho smrti uplynul delší čas. Vondra přitom upozornil, že oproti němu byl Havel „trochu více doleva“.

Okomentoval také nedávný výrok exprezidenta Václava Klause, který Havla označil za reformního komunistu. „V přelomovém období let 1989/90 si Klaus rozuměl s Čalfou víc než Havel,“ oponoval Vondra Klausovi.

Reforma nebyla bez chyb, ale jako celek byla správná

Zároveň ale uvedl, že bylo velkým štěstím pro českou společnost, že v první polovině 90. let měla ve svém čele Havla i Klause. Havel prý dal politice etický rozměr a pomohl naší zemi získat postavení na Západě, druhý zahájil radikální reformu. Která, připustil Vondra, nemohla být bez chyb a vedlejších efektů, ale ve svém celku byla správná.

Poukázal i na to, že geopolitické podmínky v prvních dvaceti letech po roce 1989 byly hodně příznivé. Rusko bylo oslabené, USA byly silné. „Dnes je opět výbojné Rusko a Amerika zahleděná do sebe, neměli bychom to podceňovat,“ varoval.

Drulák je tvrdý realista

Koubová upozornila, že náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák kritizoval  Havla za to, že nerozuměl oblasti mezinárodních vztahů. Podle Vondry Drulák o zahraničních vztazích léta přednáší. „Patří k tvrdým realistům,“ řekl Vondra na Drulákovu adresu. Pokud by ale politici malé země, jako je ČR, vycházeli jen z tvrdě realistických předpokladů, odsoudilo by je to k tomu nic nedělat. Idealismus je podle Vondry důležitou součástí politiky, nemá to ale být utopický bezbřehý idealismus. Takový ale Havel prý nezastával. Pouze nerezignoval na určité ideály.

Za chybu, které se on spolu s Havlem krátce po listopadu 1989 dopustil, označil to, že podcenili slovenskou otázku. „Pak se to snažil Havel dohonit, ale už to nedohonil, stát se rozpadl,“ přiznal Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …